NN uruchomi fundusz surowcowy

opublikowano: 26-11-2020, 22:00

Od metali po żywe bydło - takie będzie spektrum inwestycyjne nowego produktu dla polskich inwestorów.

Krajowe TFI prowadzą 13 funduszy otwartych związanych z rynkiem surowcowym. Niebawem dołączy do nich kolejny. Z początkiem 2021 r. NN (L) Nowej Azji przekształci się w NN (L) Indeks Surowców, mający za pomocą instrumentów pochodnych zapewniać ekspozycję na dość szeroko pojęty rynek surowców – od paliw, przez metale przemysłowe i szlachetne, po surowce rolne i żywe bydło.

- Zmiana strategii inwestycyjnej na fundusz oparty na rynku surowców ma na celu uatrakcyjnienie oferty funduszowej i rozszerzenie spektrum możliwości inwestycyjnych klientów. W obecnym otoczeniu niskich stóp procentowych i rentowności obligacji inwestorzy mogą skłaniać się do szukania alternatywnych form inwestycji wobec lokat bankowych czy obligacji. Surowce jako klasa aktywów są relatywnie nisko skorelowane z tradycyjnymi klasami aktywów, a jednocześnie mogą dawać możliwość zysku przy założeniu pewnych scenariuszy rynkowych – uzasadnia zmianę Radosław Sosna, szef sprzedaży i marketingu produktów w NN Investment Partners TFI.

Jednym z tych scenariuszy jest według niego zwiększenie środków rządowych na pakiety stymulacyjne kierowane na modernizację i rozwój infrastruktury. To wzmogłoby popyt na surowce, potencjalnie podwyższając ich ceny.

Drugim scenariuszem jaki przedstawia, jest przyśpieszenie wzrostu gospodarczego na świecie po spowolnieniu spowodowanym pandemią. Taka sytuacja zaowocowałaby odbudową zapasów przedsiębiorstw i zwiększeniem nakładów inwestycyjnych w sektorze tzw. starej ekonomii, często opierającej się na surowcach.

- Połączenie dwóch zaprezentowanych scenariuszy prawdopodobnie wesprze wzrost inflacji, co również miałoby pozytywny wpływ na sektor surowcowy. Od strony wycen surowce - w przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych klas aktywów - nie wydają się drogie, co może stanowić dobry punkt wejścia dla inwestorów – uważa Radosław Sosna.

Tak jak w obecnej odsłonie, fundusz będzie przekazywał pieniądze klientów do zagranicznego funduszu grupy NN. Nie będzie to już jednak NN (L) Asia Income lecz NN (L) Commodity Enhanced, dla którego punktem odniesienia jest indeks Bloomberg Commodity.

Obecni uczestnicy funduszu NN (L) Nowej Azji, którzy chcieliby utrzymać zaangażowanie w aktywa podobne do dotychczasowych, mają możliwość konwersji do funduszu NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących, lokującego głównie w azjatyckie akcje.

Zmiana w NN to już kolejna przeprowadzona lub zapowiedziana w tym roku, która kreuje nowy fundusz surowcowy. Trzy pozostałe dotyczyły jednak uruchomienia funduszy powiązanych z rynkiem złota. Dwukrotnie w „złote” fundusze przekształciły się przy tym produkty operujące wcześniej na szerzej rozumianym rynku surowców. W październiku 2020 r. Allianz Surowców i Energii zmienił się w Allianz Akcji Rynku Złota. W kwietniu Esaliens Globalnych Zasobów przekształcił się Esaliens Gold. W styczniu 2020 r. Generali Złota przekształcił się zaś Generali Akcje Daleki Wschód, w więc fundusz o podobnym profilu, co NN (L) Nowej Azji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane