Nobel z ekonomii 2013 trafia do 3 Amerykanów

AD
14-10-2013, 13:06

Profesorowie Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen i Robert J. Shiller z amerykańskich uniwersytetów zostali tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, fundowanej przez Bank Szwecji. Nie pracują razem, ale zajmują się podobnymi zagadnieniami.

Nagroda została przyznana za ich "empiryczne analizy cen aktywów". "Ich praca dała podwaliny dzisiejszej wiedzy o zachowaniach cen" - napisano w oświadczeniu.

Eugene F. Fama i Lars Peter Hansen są profesorami Uniwersytetu Chicagowskiego, a Robert J. Shiller jest profesorem Yale.
Laureaci podzielą pomiędzy sobie 8 milionów szwedzkich koron nagrody ufundowanych nie przez Akademię Szwedzką, jak to jest w przypadku pozostałych nagród Nobla, lecz przez Bank Szwecji..

Lars Peter Hansen (FOT. Wikipedia)
Wyświetl galerię [1/3]

Lars Peter Hansen (FOT. Wikipedia)

Najsłynniejszy z tegorocznych ekonomicznych Noblistów to Robert J. Shiller, którego książki są najlepiej sprzedającymi się ekonomicznymi pozycjami w USA. Był również wśród typów do tegorocznego Nobla.

Lars Peter Hansen jest znany głównie jako autor tzw. uogólnionej metody momentów "GMM" w ekonometrii.

Eugene F. Fama to z kolei autor tzw. teorii portfelowej czyli nauki dotyczącej podejmowania decyzji w warunkach ryzyka, opartej na technice dywersyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Nobel z ekonomii 2013 trafia do 3 Amerykanów