Nokia obniżyła prognozy sprzedaży

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 11-06-2003, 00:00

Nokia, największy na świecie producent telefonów komórkowych, przedstawiła gorsze prognozy sprzedaży i zysku. Powód? Spadek wartości dolara i niższa sprzedaż w Chinach, dotkniętych wirusem SARS.

Nokia, światowy gigant komórkowy, obniżyła prognozy sprzedaży i zysku w drugim kwartale tego roku. Bezpośrednim powodem tej decyzji jest spadek — o 11 proc. — kursu dolara do euro oraz niższe przychody ze sprzedaży telefonów w Chinach. Kilka dni temu prognozy na drugi kwartał przedstawiła też Motorola, drugi na świecie producent telefonów. Również były gorsze.

Jorma Ollil, szef spółki, zapowiedział, że wzrost sprzedaży telefonów komórkowych znajdzie się bliżej dolnej granicy przedziału 4- -12 proc. lub nawet poniżej tego przedziału. Prognozowany zysk to 12-15 centów na akcję, w porównaniu z 18 centami w drugim kwartale 2002 r. Rok wcześniej spółka osiągnęła wynik ze sprzedaży wysokości 6,94 mld EUR (30,46 mld zł), a jej zysk netto wyniósł 862 mln EUR (3,78 mld zł). Fiński koncern spodziewa się jednak, że w drugim kwartale zwiększy udział w rynku w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku. W kwietniu tego roku Nokia zapowiadała, że chce zwiększyć sprzedaż na światowych rynkach o 10 proc. do 40 proc.

W tym roku Nokia została w dużej mierze dotknięta spadkiem kursu dolara w stosunku do euro. Stany Zjednoczone są bowiem dla fińskiego koncernu bardzo ważnym rynkiem zbytu, gdzie realizuje 15 proc. całej sprzedaży. Niezbyt dobrze wiodło się Nokii także w Chinach, dziesiątym pod względem wielkości rynku zbytu. Koncern przegrywa tam z lokalnym Ningbo Bird, który rywalizuje z Nokią niższymi cenami telefonów. Nie bez wpływu na wyniki spółki pozostaje także wirus SARS, choć nie w takim stopniu, jak na wyniki Motoroli. Bowiem dla amerykańskiego koncernu chiński rynek stanowi bardzo ważny obszar zbytu, w którym ma blisko 20-proc. udział. Kilka dni temu Motorola zredukowała prognozę sprzedaży w drugim kwartale do 6-6,2 mld USD (26,4-27,3 mld zł) z zapowiadanych 6,4-6,6 mld USD (28,1-29 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nokia obniżyła prognozy sprzedaży