Nordea Bank łączy się z BWP-Unibank

Przemek Barankiewicz
10-12-2001, 15:27

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Nordea Bank Polska podjęło decyzję o połączeniu z Bankiem Własności Pracowniczej-Unibank – podała spółka w komunikacie.

Zarówno Nordea, jak i BWP Unibank należą do tej samej skandynawskiej grupy finansowej - MeritaNordbanken. Dlatego ich połączenie jest sprawą naturalną. W zamian za przeniesienie majątku akcjonariusze Unibanku dostaną akcje Nordei. Parytet wymiany ustalono na 1 do 0,71 - właściciele Unibanku za każdy walor otrzymają 0,71 akcji Nordei. Ponieważ już obecnie spółka przejmująca posiada 98,56-proc. udział w BWP Unibank, do połączenia dojdzie bez podwyższania kapitału zakładowego.

BWP Unibank zalicza się do najmniejszych instytucji finansowych. Pozycja rynkowa banku przejmującego poprawi się zatem w niewielkim stopniu. Fundusze własne Nordea Bank Polska sięgają 172,4 mln zł. Natomiast BWP Unibank na koniec 2000 r. wykazywał 43 mln zł.

- Można będzie natomiast uzyskać pewne efekty synergii i poważnie ograniczyć koszty. Fuzje banków są zawsze korzystne - komentuje Marcin Materna, analityk DM BIG BG.

Sytuacja radykalnie mogłaby się zmienić, gdyby inwestorowi strategicznemu udało się przejąć zdecydowanie większy LG Petro Bank. W tej sprawie prowadzone są rozmowy.

Nordea Bank Polska rozpoczyna walkę o ten segment rynku, na którym mocną pozycję ma już LG Petro Bank, czyli o małe i średnie firmy oraz klientów indywidualnych.Zamierza także skoncentrować obsługę na kanałach elektronicznych. Właśnie zaoferował konto, w którym operacje można przeprowadzać przez Internet lub telefon, a wkrótce także aparat komórkowy z wykorzystaniem WAP.

Kanałami elektronicznymi Nordea zamierza także w przyszłości sprzedawać ubezpieczenia oraz inne produkty finansowe. Celem spółki jest osiągnięcie do 2005 r. 5-proc. udziału w rynku detalicznym.

Beata Tomaszkiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nordea Bank łączy się z BWP-Unibank