Norwegia ostrzega przed sprzedażą aktywów Rosjanom

opublikowano: 09-03-2021, 10:59

Władze Norwegii ostrzegły, że planowana przez Rolls-Royce Holdings sprzedaż norweskich aktywów rosyjskiej spółce może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Dlatego zagroziły zablokowaniem transakcji.

W lutym Rolls-Royce ogłosił zamiar sprzedaży za 150 mln EUR norweskiego Bergen Engines spółce TMH Group, której jednym z właścicieli jest rosyjski miliarder Iskandar Machmudow. Transakcja wynika z poszukiwania przez brytyjski koncern gotówki w drodze sprzedaży aktywów uważanych za mniej perspektywiczne.

TMH Group to prywatna spółka z Moskwy, która twierdzi, że jest największym sprzedawcą taboru kolejowego w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

- W ostatnich miesiącach rząd gruntownie zbadał tą sprawę i nie można wykluczyć, że sprzedaż może pociągać za sobą zagrożenie bezpieczeństwa narodowego – oświadczyła Monica Maeland, minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego.

Rząd Norwegii poinformował, że wszelki transfer informacji wynikających z due diligence oraz podobnych działań został wstrzymany w związku z dokonywaną oceną transakcji.

-Sytuacja bezpieczeństwa jest taka, że musimy poświęcać szczególną uwagę zagranicznym inwestycjom w strategicznych sektorach – powiedziała Maeland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloiomberg

Polecane