Norwegia planuje podwyżkę stóp procentowych

  • Paweł Makosz
opublikowano: 12-02-2021, 15:33

Gospodarka Norwegii rozwijała się znacznie szybciej niż oczekiwano pod koniec ubiegłego roku. Pozwala to założyć, że bank centralny tego państwa, jako pierwszy spośród krajów wysokorozwiniętych, podniesie stopy procentowe.

Norwegia jako jedno z nielicznych europejskich państw uniknęła spadku PKB w ostatnim kwartale 2020 roku. W tym samym okresie gospodarka Polski skurczyła się 0,7 proc. (w porównaniu z poprzednim kwartałem), a strefa euro najprawdopodobniej zanotowała spadek PKB przekraczający 0,5 proc.

INTS KALNINS / Reuters / Forum

W związku z wpływem pandemii na gospodarkę, norweski bank centralny zredukował w ubiegłym roku stopy procentowe z 1,5 proc. do zera. Obecnie kraj obejmujący zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, jako jeden z nielicznych w Europie, planuje w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy podwyższyć stopy o 20 punktów bazowych.

– Statystki potwierdzają, że Norwegia ucierpiała w wyniku pandemii w mniejszym stopniu niż inne europejskie państwa. Oznacza to również, że kraj, wbrew pierwotnym szacunkom banku centralnego, jest gotowy na wyższe poziomy aktywności gospodarczej. To jeden z głównych powodów potencjalnego podniesienia stóp - powiedziała ekonomistka Bloomberga, Johanna Jeansson.

Jak podał urząd statystyczny, za największy, 6-procentowy wzrost w czwartym kwartale, odpowiadał sektor związany z ropą naftową. Poprawa w ostatnim miesiącu 2020 roku wynikała głównie z wyższej produkcji energii i akwakultury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane