Norwegowie sypną zielonymi dotacjami

Sylwestek Sacharczuk
opublikowano: 19-02-2014, 00:00

Prawie 17,8 mln EUR mogą zgarnąć polskie przedsiębiorstwa planujące ekoinnowacje. Szansę ku temu daje nowy program funduszy norweskich.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało firmom znad Wisły możliwość korzystania nie tylko z pieniędzy unijnych, ale także z tzw. funduszy norweskich. Chodzi o pomoc ustanowioną przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein dla mniej zamożnych krajów UE, a więc nowych członków Unii oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. Od 2011 r. trwa druga edycja wsparcia, z której aż 32 proc. (578 mln EUR) trafi do Polski. Najbliższą okazję na zdobycie finansowego wsparcia polscy przedsiębiorcy będą mieli już od 28 lutego — wtedy ruszy konkurs w ramach programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii”.

Do wzięcia jest łącznie 17,78 mln EUR. Minimalna kwota grantu to 170 tys. EUR, natomiast górny limit dotacji, o które można się ubiegać, wynosi 1,5 mln EUR. Na kogo czekają te pieniądze? — Odbiorcami programu będą polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które samodzielnie lub wspólnie z partnerami z Polski lub Norwegii będą realizować projekty przyczyniające się do poprawy sytuacji w obszarze wpływu firm na środowisko. Partnerami w projektach mogą być małe i duże przedsiębiorstwa, organizacje badawcze oraz klastry, zarówno z Polski, jak i z Norwegii — tłumaczy Knut Ringstad, menedżer programu z Innovation

ABC funduszy na seminariach

W najbliższych dniach odbędą się bezpłatne seminaria, podczas których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o zasadach konkursu z dotacjami. Inauguracyjne spotkanie odbyło się wczoraj w Warszawie, kolejne planowane są w Lublinie (19 lutego), Krakowie (20 lutego), Gdańsku (25 lutego), Poznaniu (26 lutego) i Wrocławiu (27 lutego).

Norway, państwowej instytucji będącej operatorem przedsięwzięcia. Na finansowe wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy rozwiną i wdrożą działania w co najmniej jednym z obszarów: przyjazne środowisku innowacyjne technologie lub procesy produkcyjne, produkty i usługi proekologiczne oraz szkolenia związane z tą tematyką. — Ogólna zasada jest taka, że wnioskodawca pokrywa połowę kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale w niektórych projektach dofinansowanie może być wyższe. Wszystko zależy od rodzaju działania — mówi Anne Lise Rognlidalen z Innovation Norway. Dodatkowo już teraz przedsiębiorcy mogą składać wnioski o fundusze na sfinansowanie podróży do Norwegii w celu nawiązania partnerstwa.

28.05

Do tego dnia można będzie składać wnioski w programie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwestek Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu