Czytasz dzięki

Norwegowie w Grudziądzu

opublikowano: 07-03-2019, 22:00

Kitron, producent podzespołów elektronicznych, zbuduje fabrykę za 65 mln zł i zatrudni 400 osób.

Pomorska specjalna strefa ekonomiczna (PSSE) ma nowego inwestora: to Kitron, notowany na giełdzie w Oslo producent podzespołów elektronicznych. Firma zbuduje w Grudziądzu zakład za 65 mln zł, który w pierwszym etapie będzie mieć 8 tys. mkw. Produkcja ruszy w czwartym kwartale. Po roku będzie tu pracować 200 osób, a po pięciu latach — nawet 400. Będą produkować elektronikę, montować obwody drukowane i moduły elektroniczne i elektromechaniczne, a także wykonywać usługi techniczne, m.in. prototypowanie i rozwój testów.

Kitron,
którego prezesem jest Mindaugas Sestokas (z lewej), zdecydował się na
inwestycję w Grudziądzu już w zeszłym roku, ale – na prośbę firmy – dopiero
wczoraj zostało to ogłoszone i Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej
Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wręczył spółce decyzję o wsparciu.
Zobacz więcej

Inwestor rządzi

Kitron, którego prezesem jest Mindaugas Sestokas (z lewej), zdecydował się na inwestycję w Grudziądzu już w zeszłym roku, ale – na prośbę firmy – dopiero wczoraj zostało to ogłoszone i Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wręczył spółce decyzję o wsparciu.

— Z niecierpliwością czekamy na powstanie najnowszego zakładu produkcyjnego Kitron w Grudziądzu. W Polsce widzimy wielkie możliwości rozwoju. Doceniamy wsparcie, które otrzymaliśmy do tej pory i oczekujemy współpracy z lokalną społecznością — mówi Mindaugas Sestokas, wiceprezes Kitrona ds. Europy Środkowej i Wschodniej.

Firma miała w ubiegłym roku 2,6 mld NOK (1,1 mld zł) przychodów i 156,1 mln NOK (68,5 mln zł) zysku operacyjnego. Zatrudnia 1,6 tys. pracowników w Norwegii, Szwecji, na Litwie (aż 860), w Niemczech, USA i Chinach. Jej produkty wykorzystywane są m.in. w lotnictwie, energetyce, telekomunikacji, przemyśle, urządzeniach medycznych oraz przemyśle offshore. Pomorska strefa ściągnęła do województwa kujawsko-pomorskiego 49 inwestorów, którzy realizują projekty za prawie 6 mld zł i zatrudniają 9 tys. pracowników. Od początku roku PSSE wydała cztery decyzje, w których firmy obiecały 89,7 mln zł nakładów, stworzenie 16 etatów i utrzymanie prawie 680. Przez cały 2018 r. w strefie pojawiło się 25 projektów wartych 531,5 mln zł, dzięki którym powstanie ponad 760 miejsc pracy.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane