Norweski fundusz odnotował pierwszą od lat stratę

Katarzyna ŁasicaKatarzyna Łasica
opublikowano: 2015-08-19 10:53

Największy na świecie fundusz majątkowy stracił w drugim kwartale 73 mld koron (33,3 mld zł). Pierwsza od trzech lat strata to wynik spadków na globalnym rynku obligacji oraz rynkach akcyjnych, informuje Bloomberg.

Aktywa funduszu zmalały o 0,9 proc., w tym aktywa akcyjne o 0,2 proc., a papiery dłużne o 2,2 proc., poinformował fundusz w  komunikacie. Jego inwestycje w nieruchomości wzrosły tymczasem o 2 proc.

Norweski fundusz państwowy zarządzający aktywami o wartości 870 mld USD, na koniec czerwca 62,8 proc. portfela miał w akcjach, wobec 62,5 w marcu. Obligacje stanowiły 34,5 proc. portfela, a nieruchomości 2,7 proc. Fundusz ma mandat pozwalający mu na lokowanie około 60 proc. środków w akcje, 35 proc. w aktywa dłużne i około 5 proc. na rynku nieruchomości.

Bloomberg