Czytasz dzięki

Norweski fundusz znów zainwestował w akcje Rio Tinto

opublikowano: 21-10-2019, 21:10

Po ponad dekadzie przerwy, największy norweski fundusz majątkowy o aktywach szacowanych na ponad 1 bln USD ponownie zasilił swój portfel udziałami w koncernie Rio Tinto. Wcześniejszy rozbrat podyktowany był posiadaniem przez Rio mocno zanieczyszczającej środowisko kopalni miedzi.

Według danych agencji Bloomberg, norweski fundusz do końca września pozyskał 1,4 proc. udziałów w drugim na świecie pod względem wielkości koncernie górniczym. Dane wskazują, że fundusz znajduje się w gronie 10 największych akcjonariuszy  Rio Tinto.

Norwegia odmawiała zakupu akcji Rio Tinto przez ponad dekadę z powodu szkód wyrządzonych środowisku przez kopalnię Grasberg w Indonezji, jeden z największych na świecie projektów wydobycia miedzi i złota. W czerwcu fundusz stwierdził, że cofnął to wyłączenie, po zaleceniu Rady ds. Etyki.

Rio zgodziło się w zeszłym roku sprzedać swój udział w Grasberg za 3,5 mld USD. Kopalnia, prowadzona przez amerykańską firmę Freeport-McMoRan jest bardzo kontrowersyjna. Każdego roku zrzuca dziesiątki milionów ton odpadów wydobywczych do indonezyjskiego systemu rzecznego i będzie to robić przez wiele lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane