Norweski minister nie wyklucza ropy po 100 USD

opublikowano: 29-05-2018, 19:02
aktualizacja: 29-05-2018, 19:04

Dwa lata temu norweski minister ds. energii mówił, że nikt nie powinien spodziewać się powrotu 100 USD za baryłkę ropy. Jego obecny następca widzi już taką możliwość.

- Nie jest nieprawdopodobne, że zobaczymy znów 100 USD za baryłkę – powiedział we wtorek Terje Soviknes, norweski minister ds. paliw i energii.

Ograniczenie podaży ropy przez OPEC i Rosję spowodowało, że kurs baryłki wzrósł od 27 USD w styczniu 2016 roku do 80 USD w maju 2018 roku. Rosja i przewodząca OPEC Arabia Saudyjska zasygnalizowały, że mogą zwiększyć podaż ropy. Rynki zareagowały na to spadkiem ceny baryłki. Soviknes uważa jednak, że to fenomen tymczasowy, bo globalny rynek wciąż nie odczuł skutków dramatycznego spadku inwestycji w branży naftowej w okresie ostatnich trzech lat.

- Jest prawdopodobne, że zobaczymy większy popyt niż produkcję z powodu niskich inwestycji z przeszłości. Pytaniem jest, kiedy to się stanie – powiedział.

Rząd Norwegii podwyższył prognozę cen ropy zapisaną w tegorocznym budżecie z 438 NOK do 519 NOK (62,50 USD). Soviknes podkreślił, że to „bardzo ostrożny” szacunek. Powiedział, że wypowiedź jego poprzednika, Torda Liena, sprzed dwóch lat, o konieczności utrzymywania kontroli nad kosztami i rezygnacji z oczekiwania na powrót ropy do 100 USD za baryłkę, wciąż jest aktualny.

- Musimy za wszelką cenę unikać rozluźnienia z powodu tego że stało się trochę lepiej i skończenia z rozkręcającą się nową spiralą kosztów – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu