Notowania EUR/USD znalazły się na rozdrożu

Adrian Boczkowski
opublikowano: 15-11-2010, 00:00

Rajd EUR/USD zatrzymał się przy 1,42, choć wciąż obowiązuje dłuższy trend wzrostowy. Posiadacze długich pozycji realizowali zyski, gdy po osłabiających dolara zapowiedziach drugiej fali luzowania ilościowego (do 900 mld USD) pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro. Obudziły one pytania o rzeczywistą skalę interwencji.

Z drugiej strony euro nie sprzyjają problemy Irlandii i Portugalii. Tu rynek derywatów kredytowych wysłał poważne sygnały ostrzegawcze. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,37, przekraczając silne wsparcia. To wprawdzie zakwestionowało dalsze wzrosty notowań, ale jednocześnie kurs zdołał odbić się od dolnej wstęgi Bollingera. Jednocześnie żaden z głównych oscylatorów nie wskazuje na silną presję zniżkową EUR/USD. Notowania najważniejszej pary walutowej znajdują się więc w newralgicznym punkcie. Szczyt G20 nie przyniósł przełomu. Irlandia oraz Portugalia nie powinny mieć problemów z finansowaniem deficytów.

Nie zanosi się więc na panikę znaną z wiosennego kryzysu greckiego. Dlatego w tym tygodniu na pierwszym planie będą reakcje na ważne danych makro i wskaźniki wyprzedzających oraz czysta technika. Jeśli bowiem EUR/USD miałby łatwo wrócić nad 1,4, to nie może zejść poniżej 1,36. W przeciwnym razie otwiera się droga do krótkoterminowej głębszej korekty (poniżej 1,3).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu