Notowania miedzi pod presją podaży

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 25-01-2022, 12:05

Ostatnie kilka sesji na rynku miedzi to czas przewagi strony podażowej. Cena miedzi, która jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia sięgała 4,50-4,60 USD za funt, obecnie oscyluje w okolicach 4,40 USD za funt. Warto jednak mieć na uwadze, że w kontekście średnioterminowym nie są to duże przeceny, a notowania miedzi od wielu miesięcy poruszają się w trendzie bocznym.

Presja na spadek cen miedzi, która pojawiła się w ostatnich dniach, ma związek przede wszystkim ze wzrostem awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Wzmaga ona obawy o popyt na miedź, ponieważ jest on ściśle powiązany z globalną koniunkturą.

Niemniej, pewną presję na ceny miedzi wywarły także doniesienia o porozumieniu w sprawie mongolskiej kopalni Oyu Tolgoi. To jeden z największych projektów wydobywczych na rynku miedzi na świecie, wokół którego przez długi czas trwał konflikt na linii spółka wydobywcza Rio Tinto – mongolski rząd. Oba podmioty są bowiem kluczowymi udziałowcami w projekcie. Porozumienie pomiędzy nimi oznacza, że prace nad projektem zostaną wznowione, a już w 2023 r. pojawi się pierwsza produkcja miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane