Notowania złota najwyżej od pół roku

Wbrew niekorzystnym prognozom, między innymi banku Goldman Sachs, kruszec wrócił do łask u zarządzających, zauważa agencja Bloomberg.

Sztabki złota; fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Sztabki złota; fot. Bloomberg

W poniedziałek notowania złota znalazły się najwyżej od pół roku. Za jedną uncję płaci się 1364 USD, o 16 USD więcej niż wczoraj. To najwięcej od września, a od początku roku kruszec zyskał już 13,5 proc., co oznacza najlepszy początek roku od sześciu lat. Umocnieniu złota towarzyszą oznaki słabnięcia wzrostu gospodarczego w USA, napięta sytuacja wokół Krymu oraz obawy o zadłużenie chińskich przedsiębiorstw.

- Zwyżki są imponujące. Nad światową geopolityką przeszła burza, a inwestorzy zaczęli się obawiać o wzrost gospodarczy w USA – komentował Chad Morganlander, zarządzajacy w banku inwestycyjnym Stifel Nicolaus.

Wiele wskazuje, że inwestorzy puścili mimo uszu zapowiedzi Jeffrey’a Currie, szefa analiz rynków surowcowych w banku Goldman Sachs, który zapowiadał zniżki notowań złota do zaledwie 1000 USD za uncję. W ubiegłym tygodniu fundusze hedgingowe czwarty tydzień z rzędu zwiększały pozycje obliczone na zwyżki notowań złota, a obecnie przewaga pozycji długich nad krótkimi jest największa od grudnia 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Notowania złota najwyżej od pół roku