Nouriel Roubini wróży Polsce

opublikowano: 07-10-2018, 22:00

Spowolnienie przyjdzie w 2020 r. — prognozuje słynny ekonomista i tłumaczy, dlaczego Polska obrywa za Turcję.

Jakie jest ryzyko dla polskiej i światowej gospodarki — tym pytaniem Michał Krupiński, prezes Banku Pekao, rozpoczął dyskusję podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami, którzy przyjechali do Nowego Jorku na konferencję „Poland can do nation”, zorganizowaną przez PZU. Odpowiedzi udzielił Nouriel Roubini, szef Roubini Macro Economics, amerykański ekonomista, który przewidział załamanie na rynku nieruchomości w USA i recesję, która nastąpiła po nim w 2008 r.

Koncepcje, że Polska będzie w Europie wyspą, która zacieśni współpracę z USA i na tym będzie rosła, są absurdalne. Dla Polski kluczowe są silne związki z Europą — uważa Nouriel Roubini, amerykański ekonomista (w środku).
Zobacz więcej

ZŁOTY KLUCZ:

Koncepcje, że Polska będzie w Europie wyspą, która zacieśni współpracę z USA i na tym będzie rosła, są absurdalne. Dla Polski kluczowe są silne związki z Europą — uważa Nouriel Roubini, amerykański ekonomista (w środku). Fot. ARC

— Wciąż jesteśmy w okresie rozwoju gospodarki, ale widzę duże zmiany w porównaniu z 2017 r. W ubiegłym roku rozwój był równomiernie rozłożony na świecie, natomiast w tym Europa i niektóre rynki wschodzące zwalniają. Inflacja rośnie, wówczas spadała. Większość krajów stymulowało politykę monetarną, teraz następuje odwrót od tego podejścia. Zmienność na rynkach wzrosła, bo niepokój inwestorów wywoływał wzrost inflacji, wojna handlowa, problemy gospodarek wschodzących, Chiny, a ostatnio Włochy. W zeszłym roku była wiara, że polityka administracji prezydenta Trumpa napędzi gospodarkę, i to się potwierdziło, a w tym prowadzi do wojny handlowej i osłabienia inwestycji — powiedział Nouriel Roubini.

O wzrost gospodarczy w najbliższym czasie jest jednak spokojny.

— Nie obawiam się o ten rok czy przyszły, ale w roku 2020 należy spodziewać się spowolnienia. Odczujemy efekty wojny handlowej, zmian w polityce monetarnej i spowolnienia niektórych gospodarek — prognozuje ekonomista.

Michał Krupiński podkreślił, że polski rynek obrywa za problemy Turcji, choć z uwagi na mocny i zdywersyfikowany wzrost gospodarczy, inflację pod kontrolą, nadwyżkę na rachunku handlowym i niewielki udział w długu zagranicy nie powinen.

— To prawda, że Polska jest przykładem rynku wschodzącegoinnego niż standardowa definicja, ale kombinacja kilku czynników sprawia, że odczuwa skutki odwrotu inwestorów od rynków wschodzących — przyznał Nouriel Roubini.

Inwestorzy, jego zdaniem, uciekają od rynków wschodzących z kilku powodów.

— Fed zwiększył atrakcyjność inwestowania w USA, co wysysa pieniądze, ale są też czynniki fundamentalne. Wiele krajów, które mają duży dług w dolarze, mocno odczuwa jego umocnienie się w bilansie. Kurs dolara ma także wpływ na ceny surowców, a wiele gospodarek wschodzących to producenci. Ceny ropy natomiast napędza polityka USA wobec Iranu, co negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy, a protekcjonizm forsowany przez Donalda Trumpa uderza w otwarte rynki wschodzące i grozi spowolnieniem w Chinach — wyliczył ekonomista.

Choć pod względem fundamentów Polska bardzo odróżnia się od Turcji czy Argentyny, to jednak — jego zdaniem — musi liczyć się z tym, że inwestorzy będą je ignorować.

— Są dwa rodzaje inwestorów. Jednych nazywam turystami — idą tam, gdzie aktualnie są warunki do najlepszego zarobku. Drudzy to tzw. inwestorzy regionalni. Pierwsi wycofują się z Polski przez problemy Turcji, drudzy niestety teraz też się wycofują, bo po stratach, jakie ponieśli w Argentynie i Turcji, chcą mieć więcej gotówki. Polska musi trzymać mocne podstawy makro i reformować gospodarkę, by jeszcze bardziej odróżniać się od rynków wschodzących — stwierdził Nouriel Roubini.

Odniósł się także do relacji naszego kraju z Unią Europejską.

— Przyszłością Polski jest bycie częścią UE i mocna z nią integracja. Koncepcje, że Polska będzie w Europie wyspą, która zacieśni współpracę z USA i na tym będzie rosła, są absurdalne. Więcej inwestycji macie przecież z Niemiec i Francji. Ponadto jak odejdzie prezydent Trump, to pozytywne nastawienie do waszego kraju może się zmienić, dlatego tak kluczowe są silne związki Polski z Europą — stwierdził Nouriel Roubini. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy