Novartis wyprodukuje szczepionkę CureVac

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 04-03-2021, 16:47

Szwajcarski koncern farmaceutyczny nawiązał współpracę z niemiecką firmą biotechnologiczną CureVac. W latach 2021-2022 wyprodukuje w swoich zakładach 250 mln dawek stworzonej przez nią szczepionki.

Novartis
Novartis
Stefan Wermuth

Novartis w 2021 roku wyprodukuje 50 mln dawek szczepionki CureVac, a w 2022 roku dodatkowe 200 mln dawek - poinformowały firmy we wspólnym oświadczeniu. Szwajcarski koncern planuje rozpocząć produkcję w drugim kwartale i latem rozpocząć dostawy.

“Prowadzimy rozmowy na temat dodatkowego wsparcia dla innych producentów szczepionek przeciwko COVID-19, ale także dla niektórych leków terapeutycznych, które mogą ukazać się skuteczne w leczeniu objawowym” - stwierdził Steffen Lang, szef działu technicznego Novartis.

Eksperymentalna, dwudawkowa szczepionka CureVac opiera się na technologii mRNA, podobnie jak ta stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech. Medykament jest na końcowym etapie badań klinicznych. Zgodę na wprowadzenie na rynek ze strony organów regulacyjnych może uzyskać najwcześniej w maju lub czerwcu.

Wcześniej firma CureVac zawarła już umowę na produkcję swojej szczepionki z Bayerem. W przyszłym roku w zakładach niemieckiego koncernu ma powstać 160 mln dawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane