Novell żąda sprostowania od Microsoftu

Marcin Złoch
03-04-2002, 00:00

Microsoft umieszczając na swojej stronie internetowej tekst o metakatalogach spotkał się ze strony Novella z żądaniem jego sprostowania.

Na polskiej witrynie WWW Microsoftu pojawiło się tłumaczenie korporacyjnego tekstu zatytułowanego „Active Directory w sieciach NetWare”. Tekst dotyczy narzędzia Active Directory będącego integralną częścią systemu operacyjnego Microsoft Windows 2000 Server oraz eDirectory Novella mogącego pracować w architekturze NetWare, Solaris, Linux i Windows. Firma Novell Polska rozesłała komunikat prasowy zawierający sprostowanie, w którym zarzuca Microsoftowi, że w swoich materiałach informacyjno-reklamowych propaguje fałszywe informacje na temat technologii metakatalogów Novella. Metakatalogi służą do zarządzania zasobami użytkowników, np. kontami poczty elektronicznej, w sieci przedsiębiorstwa. Są aplikacjami pozwalającymi na opisanie i określenie preferencji dostępu użytkowników do zasobów firmy.

Nie jest to pierwsza sytuacja konfliktowa Novella i Microsoftu. W 2001 r. Microsoft przeprowadził w USA akcję mailingową wśród użytkowników systemu Novell Net- Ware. W informacji znalazły się sformułowania sugerujące, że NetWare jest nie rozwojowym systemem. Novell wygrał proces, Microsoft został zobligowany do rozesłania sprostowań przygotowanych przez Novella. W Polsce również dochodziło już do konfliktów między tymi firmami — m.in. przy okazji działań antypirackiej organizacji BSA. Novell uważa, że Microsoft wykorzystuje ją do promowania swoich produktów kosztem konkurencji i z tego powodu dystansuje się od jej działań.

— Obecnie pojawiła się informacja, która może prowadzić do dezorientacji i wprowadzenia w błąd naszych klientów i użytkowników. Poprosiliśmy Microsoft, aby nie propagował fałszywych informacji. W Polsce można stosować reklamę negatywną, ale sposoby jej używania są zdefiniowane. Należy porównywać produkty o podobnej funkcjonalności — uważa Rafał Kruschewski, dyrektor marketingu Novell Polska.

Przedstawiciel Microsoftu informuje, że zarzuty Novella są bezpodstawne i mają na celu jedynie zwrócenie uwagi mediów.

— O sprawie dowiedziałem się od dziennikarzy. Jestem zaskoczony wykorzystaniem mediów. Dużo łatwiej jest przecież zadzwonić i wyjaśnić zastrzeżenia. Nasz tekst nie jest porównaniem produktów, a jedynie opisem i informacją, jak wykorzystywać nasze produkty w środowisku NetWare. Novell źle interpretuje tekst. Mam wrażenie, że firma ma pretensję, że czytelnik tak właśnie może go zrozumieć i że taka interpretacja w ogóle jest możliwa. Dla mnie jest to akcja promocyjna własnego produktu — twierdzi Michał Gołębiewski, PR manager polskiego oddziału Microsoftu.

Z rozesłanego komunikatu wynika, że Novell Polska ma nadzieję, iż Microsoft zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o produktach i technologiach Novella. Novell gotów jest udzielić ekspertom firmy Microsoft konsultacji niezbędnych do tego, aby podobne sytuacje nie zdarzały się w przyszłości.

— Oczekujemy, że sytuacja się nie powtórzy, że informacje zostaną wycofane z Internetu i nie będą rozpowszechniane w przyszłości — podkreśla Rafał Kruschewski.

— Będziemy starali się wyjaśnić to nieporozumienie, jednak nie chcemy angażować w to mediów. To jest sprawa między firmami — zaznacza Michał Gołębiewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Novell żąda sprostowania od Microsoftu