Novitus rozpocznie zakupy

Katarzyna Latek
opublikowano: 13-03-2007, 00:00

Producent kas chce przejąć kilka spółek, by wykorzystać szybki rozwój branży IT.

Novitus, największy na polskim rynku producent kas fiskalnych, zamierza w pierwszej połowie roku zakończyć negocjacje z co najmniej dwiema spółkami, które chce przejąć. W ten sposób poszerzy grono odbiorców, zwiększy przychody z działalności innej niż produkcja kas i wykorzysta boom na rynku IT. Według szacunków analityków, rynek IT wzrośnie w tym roku około 15 proc.

Sprzedaż urządzeń fiskalnych nadal stanowi podstawowe źródło przychodów, ale inna działalność przyniosła w 2006 r. około 8 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku dzięki przejęciom ten udział mógłby wzrosnąć skokowo.

Novitus przewiduje, że wzrośnie popyt na bardziej rozwinięte systemy sprzedaży i oprogramowania. Dlatego rozgląda się za firmami, zajmującymi się m.in. produkcją oprogramowania dla branż handlu, przemysłu i logistyki. Zarząd informuje, że prowadzi obecnie negocjacje z kilkoma spółkami. Na razie nie zostały jednak podjęte wiążące zobowiązania.

Jedna umowa inwestycyjna ma zostać podpisana w kwietniu, a nabycie udziałów nastąpi po zakończeniu emisji akcji serii F (będzie to emisja bez prawa poboru). Rozmowy z pozostałymi firmami powinny zakończyć się do czerwca, a nabycie ich udziałów zostanie sfinalizowane w trzecim kwartale.

Novitus nie zamierza także oddawać pola w segmencie urządzeń fiskalnych (największym konkurentem jest giełdowy Elzab). Spółka przewiduje, że resort finansów może w drugiej połowie roku objąć obowiązkiem posiadania kas fiskalnych kolejne grupy podatników, co przysporzy jej nowych klientów.

Chce też wykorzystać związki kapitałowe z CSS. Efekt synergii ma zostać wykorzystany, by wzmacniać pozycję obu firm w segmencie dużych sieci handlowo-usługowych. Novitus kupił już dwie transze udziałów w CSS. Po zakończeniu przejęcia sprzeda akcje firmy serwisowej, która połączy się z Compem (największym udziałowcem Novitusa). W zamian otrzyma akcje „powiększonego” Compa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu