Novogratz: 100-proc. bańka na złocie i sztuce

opublikowano: 16-05-2013, 13:12

Sztuka i złoto to „klasyczne bańki spekulacyjne” – ostrzega Michael Novogratz, szef grupy Fortress Investment.

W wywiadzie dla stacji CNBC powiedział, że „obecne ceny na rynku sztuki przejawiają wszelkie cechy spekulacyjne”.

„To 100-proc. bańka. Ceny poszły parabolicznie w górę. Idziesz na aukcję i widzisz, że nawet tanie rzeczy, które jeszcze dwa lata temu kosztowały 10 tys. USD teraz stoją po 80 tys.” – wyjaśnia Novogratz, nawiązując do ostatnich rekordowych aukcji w Sotheby’s, gdzie obraz Barnetta Newmana „Onement VI” sprzedany został za 43,8 mln USD, a „Domplatz, Mailand” Gerharda Richtera poszedł za 37,1 mln USD.

„Te obrazy za 90 mln, mogą któregoś dnia być warte 8. Nie będę spadać z 90 do 70, spadną z 90 do 8” – tłumaczy zarządzający.

Prognozuje, że rynek sztuki może spaść o 10-15 proc. kiedy Rezerwa Federalna zacznie wychodzić z programu skupu obligacji. Dodaje, że nie stanie się to jednak w najbliższym czasie.

Novogratz jest też bardzo pesymistycznie nastawiony względem złota.

„Osobiście uważam, że jest spalone. Wcale nie byłbym zszokowany, gdyby zeszło do 500 USD za uncję – ostrzega, wskazując, że historia z Nasdaq i Nikkei, kiedy to indeksy dopadł krach jasno pokazuje, że „raz bańka rośnie, idzie w górę, ale potem pęka, pikuje”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Novogratz: 100-proc. bańka na złocie i sztuce