Nowa brytyjska propozycja budżetu najwcześniej we wtorek

Polska Agencja Prasowa SA
09-12-2005, 19:02

We wtorek albo w środę Wielka Brytania, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, przedstawi nową propozycję budżetu UE na lata 2007-2013 - poinformował w piątek w Brukseli przedstawiciel brytyjskiego przewodnictwa.

We wtorek albo w środę Wielka Brytania, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, przedstawi nową propozycję budżetu UE na lata 2007-2013 - poinformował w piątek w Brukseli przedstawiciel brytyjskiego przewodnictwa.

Oznacza to, że ministrowie spraw zagranicznych UE, którzy w poniedziałek przyjadą do Brukseli, by rozmawiać o przygotowaniach do unijnego szczytu 15-16 grudnia, nie będą mieli okazji poznać zmodyfikowanych brytyjskich propozycji.

"Nowa zrewidowana propozycja zostanie zaprezentowana we wtorek bądź w środę" - powiedział anonimowy przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem, poniedziałkowe spotkanie nie będzie mimo to pozbawione sensu, bowiem stanie się kolejną okazją dla krajów członkowskich do zaprezentowania oczekiwań wobec Brytyjczyków.

"Myślę, że kiedy Brytyjczycy wyłożą ten dokument na stół, ze wszystkich stron rozlegnie się westchnienie rozpaczy" - powiedział w piątek dyplomata jednego z państw Unii. "To będzie zapewne propozycja niewiele lepsza od obecnej" - dodał.

Przedstawiona w poniedziałek 5 grudnia propozycja Londynu została skrytykowana przez wszystkie pozostałe 24 kraje członkowskie i Komisję Europejską. Zakłada zmniejszenie globalnych wydatków Unii do 846,7 mld euro (wobec 871,6 mld euro proponowanych w czerwcu przez ówczesne luksemburskie przewodnictwo), głównie poprzez cięcia o 14 mld euro dla nowych, najbiedniejszych państw Unii.

Wielka Brytania wciąż zapewnia, że chce doprowadzić do porozumienia jeszcze w tym roku. Twierdzi, że rozumie obawy nowych krajów członkowskich, dla których osiągnięcie kompromisu jest o tyle ważne, że Komisja Europejska potrzebuje kilkunastu miesięcy na przygotowanie prawnych instrumentów dla wieloletnich programów finansowanych z unijnych funduszy i przeznaczonych dla tej grupy.

Brytyjczycy przeprowadzają teraz dwustronne rozmowy z różnymi państwami UE. W najbliższy czwartek premier Tony Blair uda się do Parlamentu Europejskiego do Strasburga, by szukać poparcia u eurodeputowanych. Szefowie frakcji politycznych wspólnie zagrozili, że odrzucą zbyt mały ich zdaniem budżet.

Żadne szczegóły nowej brytyjskiej propozycji nie są jeszcze znane.

Inga Czerny, Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowa brytyjska propozycja budżetu najwcześniej we wtorek