Nowa fundacja wesprze służbę zdrowia w Zagłębiu Miedziowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2005, 12:50

Fundacja Zdrowia Zagłębia Miedziowego, której celem jest wspieranie lokalnych placówek służby zdrowia, powstała w dawnym województwie legnickim (dziś w obrębie dolnośląskiego). Jej założyciele na wtorkowej konferencji prasowej poinformowali, że liczą na darowizny pracowników KGHM Polska Miedź.

Fundacja Zdrowia Zagłębia Miedziowego, której celem jest wspieranie lokalnych placówek służby zdrowia, powstała w dawnym województwie legnickim (dziś w obrębie dolnośląskiego). Jej założyciele na wtorkowej konferencji prasowej poinformowali, że liczą na darowizny pracowników KGHM Polska Miedź.

    Fundacja z siedzibą w Lubinie jest organizacją pożytku publicznego i jako taka może być beneficjentem darowiznstanowiących 1 proc. podatku dochodowego należnego fiskusowi, który zgodnie z ustawą każdy podatnik może przekazać na dowolny cel.

    "Gdyby chociaż co trzeci pracownik Polskiej Miedzi przekazał nam ten 1 proc., to uzbierałby się milion złotych, a to już pokaźna suma. Liczymy, że w akcję zaangażują się np. pracownicy biura zarządu, którzy mają najwyższe zarobki, a tym samym jeden procent ich podatku dochodowego będzie znacznie wyższy niż w przypadku szeregowych górników" - powiedział we wtorek przewodniczący rady fundacji i szef związku działającego w KGHM Polska Miedź Ryszard Zbrzyzny (SLD).

    Oprócz Zbrzyznego w radzie fundacji znaleźli się: prezes Polskiej Miedzi Wiktor Błądek, członek rady nadzorczej Leszek Hajdacki, szef ZOZ w Lubinie Leopold Marchewka i prezes Miedziowego Centrum Zdrowia Jan Bylczyński.

    "Nie stawiamy sobie za cel oddłużenia naszej służby zdrowia, ale pomoc w bieżącej działalności, tak aby przysłużyć się przede wszystkim jej klientom, bo przecież każdy z nas może być pacjentem" - powiedział prezes fundacji Józef Bober.

    Założyciele fundacji podkreślili, że właśnie teraz - w okresie, gdy większość pracowników zamierza rozliczyć się z fiskusem - dotrą do nich z prośbami o wsparcie. "Do każdej +fiszki+ z wypłatą np. dla zatrudnionych w KGHM lub wzakładach opieki zdrowotnej będziemy dołączać instrukcję, w jaki sposób można nam przekazać 1 proc. podatku. Mamy nadzieję, że pracownicy zechcą wesprzeć w ten sposób swoje własne placówki zdrowia" - podkreślił Bober.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane