Czytasz dzięki

Nowa lokomotywa rynku surowców

Dalsza poprawa nastrojów na globalnych rynkach zaszkodzi drożejącym do niedawna kruszcom, a wesprze miedź — przewidują specjaliści

Surowcowy indeks Bloomberg Commodity zmierza do zamknięcia października 2,5-procentową zwyżką, czemu sprzyjała poprawa nastawienia do aktywów powiązanych ze wzrostem gospodarczym oraz osłabienie dolara, w którym notowana jest większość towarów. Sygnały zbliżania się porozumienia między USA a Chinami wspierały ceny najbardziej poszkodowanych w wojnie handlowej surowców rolnych i przemysłowych. Impet wytraciły tymczasem metale szlachetne z mniejszą ilością zastosowań w przemyśle.

— Łagodzenie polityki pieniężnej przez najważniejsze banki centralne i niepewność polityczna nadal tworzą środowisko sprzyjające metalom szlachetnym. To jednak niekoniecznie musi wesprzeć złoto, którego podaż jest dość spora. Podwyższona zmienność może jednocześnie utrzymywać się na rynku palladu, którego notowania wzrosły w ostatnich trzech miesiącach o jedną czwartą — przewiduje Mateusz Namysł, analityk mBanku.

Wśród ankietowanych specjalistów zarysowuje się konsens zakładający dalszą poprawę nastawienia do uważanej za papierek lakmusowy globalnej koniunktury miedzi oraz kontynuację korekty w notowaniach zabezpieczających przed spowolnieniem metali szlachetnych. Kamil Jaros, główny analityk Admiral Markets, obstawia osłabienie platyny, a nowa liderka rankingu ogólnego, Dorota Sierakowska z DM BOŚ, zakłada przecenę złota.

Dwóch innych specjalistów kandydata na listopadowego lidera zwyżek upatruje w miedzi, której oprócz nadziei na zakończenie wojny handlowej sprzyjają globalny deficyt, zmniejszanie się krótkiej pozycji spekulacyjnej oraz niepokoje w będącym jej głównym producentem Chile.

Na scenariuszu dalszej poprawy koniunktury wcale nie muszą jednak skorzystać wszystkie metale przemysłowe. Zdaniem Bartosza Sawickiego z TMS Brokers spadkowej korekty należy spodziewać się w notowaniach niklu, które w trzecim kwartale skoczyły o połowę za sprawą oczekiwań co do zakazu eksportu nieprzetworzonego metalu z Indonezji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane