Nowa odsłona fabryki Norblina

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 20-03-2012, 00:00

Po trzech latach od zakupu terenów dawnej fabryki Norblina spółka Art Norblin wreszcie przedstawiła plan ich rewitalizacji

Fabryka Norblina zajmująca prawie dwuhektarową działkę między ulicami Łucką, Prostą i Żelazną na warszawskiej Woli ma ponad dwustuletnią historię. Sławę przyniosły jej wytwarzane tu platery, a później wyroby metalowe. Zachowane do dziś zabytkowe zabudowania, zaniedbane i niszczejące przez ostatnie dziesięciolecia, teraz za sprawą wartej około 500 mln zł inwestycji firmy Art Norblin (spółka zależna powołana do realizacji tej inwestycji przez Grupę Capital Park) odzyskają dawny blask, ale zmienią funkcję.

Szklana fasada górująca nad zabytkowymi halami może zyskać tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. [FOT.ARC]
Szklana fasada górująca nad zabytkowymi halami może zyskać tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. [FOT.ARC]
None
None

 

Same prace projektowe trwały ponad trzy lata, a koncepcji zagospodarowania pofabrycznych przestrzeni było kilka, począwszy od budowy wież mieszkalnych, a skończywszy na biurowcach. Ostatecznie zwyciężyła propozycja pracowni architektonicznej PRC Architekci.

- To ostatnia tak duża działka wyłączona z życia miasta. Chcemy, aby była to przestrzeń wielofunkcyjna. Wewnętrzne deptaki, kawiarnie, restauracje, lokale handlowe, a także Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina będą dostępne dla wszystkich warszawiaków — zapowiada Kinga Nowakowska, dyrektor generalna Art Norblin

Na działce stoi 11 zabytkowych hal (zgodnie z wytycznymi miejskiego konserwatora zabytków zostaną zachowane i odnowione), a także wiele dobudowywanych przez lata budynków nie mających znaczenia historycznego, które inwestor w najbliższym czasie wyburzy. Jeszcze w marcu rozpoczną się prace porządkujące teren fabryki. W II kwartale spółka spodziewa się zatwierdzenia programu prac konserwatorskich, a na przełomie II i III kwartału chce wystąpić o pozwolenia na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się na początku 2013 r., a zakończy w 2015 r. Ze względu na skalę i złożoność prac zaplanowanych przez inwestora nie jest to długi termin.

Więcej przeczytasz we wtorkowym "Pulsie Biznesu" lub tutaj>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane