Nowa Rotunda PKO chce chronić rośliny

opublikowano: 04-06-2018, 22:00

Komputer odczyta wołanie o pomoc wysłane przez zieleń.

Dr hab. Hazem M. Kalaji, prof. SGGW, opracował zdalny system monitorowania stanu fizjologicznego roślin iPlant w celu monitorowania na bieżąco kondycji roślin ozdabiających ściany zrewitalizowanej Rotundy PKO w Warszawie.

Rośliny w budynku Rotundy znajdą się pod opieką systemu informującego ludzi o odczuwanych przez nie stresach.
Zobacz więcej

KOMPUTER OGRODNIKIEM:

Rośliny w budynku Rotundy znajdą się pod opieką systemu informującego ludzi o odczuwanych przez nie stresach. Fot. ARC

Rola terenów zielonych w mieście jest nie do przecenienia. Wyzwaniem jest jednak takie dbanie o zieleń, by zawsze była w najlepszym stanie. Szczególnie jeśli jest narażona na kontakt z licznymi czynnikami stresowymi, takimi jak hałas czy zanieczyszczenia spalinami. Warunki panujące na rondzie Dmowskiego w samym centrum stolicy są trudne i nie sprzyjają dobrej kondycji zieleni miejskiej. Dlatego o pomoc w utrzymaniu jej żywotności zwrócono się do eksperta z zakresu fizjologii roślin. Hazem M. Kalaji zbudował system zdalnego monitorowania roślin wykorzystujący nieinwazyjny pomiar fluorescencji chlorofilu.

— Rośliny za pomocą zmian we fluorescencji cały czas informują o stresie, na jaki są narażone. Informacje te można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia — flourymetru. Reagują na różne czynniki stresogenne: wzrost temperatury, zasolenia, niedobór jakichś składników odżywczych czy obecność metali ciężkich. Gdy pojawią się problemy, wysyłane sygnały mają różną od optymalnej wartość (zależną od rodzaju i stopnia nasilenia stresora). Dzięki temu, że je mierzymy, dowiadujemy się, że roślinie coś dolega — tłumaczy naukowiec.

Sygnały fluorescencji mają być zbierane przez specjalne urządzenie zamontowane w kamerzez monitoringiem i wysyłane do komputera w banku w Rotundzie.

— Ustawimy progi ostrzeżenia dla konkretnych parametrów. Jeśli wskazania dla danego czynnika spadną poniżej ustalonego progu, właściwa aplikacja nas o tym powiadomi. Wtedy będziemy mogli zareagować i wysłać zespół techniczny, który sprawdzi źródło problemu i postara się je naprawić lub usunąć, by zapobiec jego dalszemu negatywnemu oddziaływaniu na rośliny — tłumaczy prof. Hazem M. Kalaji.

Projekt nowego budynku Rotundy został opracowany przez pracownię architektoniczną Gowin-Sita z Krakowa. Wykonawcą jest firma NDI. Wertykalną zieloną ścianę zbuduje firma AB System Katarzyna i Bartosz Dankiewicz pod nadzorem architekt Małgorzaty Łaskarzewskiej z Politechniki Warszawskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu