Nowa Sól zbuduje Muzeum Odry

opublikowano: 26-06-2016, 22:00

Pięć portów i dwa statki, które między nimi kursują, już ożywiły rzekę. Interaktywna wystawa ma przyciągnąć turystów do miasta.

W ramach rewitalizacji „Polski w ruinie”, o której podczas kampanii wyborczej premier Beata Szydło mówiła na tle byłej fabryki nici „Odra” w Nowej Soli, prezydent miasta planuje kilka inwestycji. To m.in. budowa interaktywnego Muzeum Odry w dawnym magazynie solnym z końca XVIII w., która ma kosztować 10 mln zł. Liczące 40 tys. ludności miasto zamierza zdobyć pieniądze na te przedsięwzięcia z UE. Muzeum ma ruszyć w 2018 r. Wystawa będzie oparta na trzech osiach tematycznych. Pierwsza to dziedzictwo kulturowe terenów wokół środkowej Odry — historia miejscowości na tym obszarze i prezentacja wybranych zabytków i ciekawostek z życia mieszkańców. Druga pokaże walory przyrodniczo-geograficzne regionu, m.in. okazy fauny i flory nadodrzańskiej. Trzecia dotyczy tradycji warzelniczych Nowej Soli — zaprezentuje proces powstawania soli i jej rolę w życiu człowieka. W muzeum znajdzie się model łodzi żaglowej przechodzący przez dwie kondygnacje. Turyści będą mogli stanąć za sterem, a panel multimedialny umożliwi zrobienie pamiątkowego zdjęcia i wysłanie go mailem. Będzie też kącik zagadek i laboratorium eksperymentów z solą. Część eksponatów trafi tu z Muzeum Miejskiego w Nowej Soli z ekspozycji „Przyroda Doliny Odry”. — Mamy eksponaty nawet sprzed stu lat, w tym niedźwiedzia i wilka. Do tego dodamy elementy interaktywne. Nie chcemy, żeby to było muzeum do zwiedzania w kapciach, tylko miejsce, gdzie można się dobrze bawić — informuje Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Muzeum ma przyciągnąć turystów, którzy nie tylko przyjadą, ale i przypłyną do Nowej Soli. Planowany obiekt znajduje się 150 m od przystani. — Wybudowaliśmy pięć portów. Choć firma budująca przystanie zbankrutowała, do końca roku będzie 10 kolejnych. Po rzece pływają dwa statki. Liczę, że nasza placówka przyciągnie turystów — mówi Wadim Tyszkiewicz. Muzeum Odry to kolejny pomysł prezydenta. Miasto ma park ze ściankami wspinaczkowymi i torem rowerowym. Niedawno zapowiedziało budowę Parku Fizyki za 3-3,5 mln zł z kilkudziesięcioma urządzeniami. — Za dwa lata chcemy w końcu wybudować w mieście basen. Dlaczego za dwa lata? Bo wtedy inwestorzy, których zwolniliśmy z płacenia podatku od nieruchomości, zaczną go płacić. To będą dodatkowe 2 mln zł rocznie — szacuje prezydent Nowej Soli. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane