Nowa spółka rajem dla oszustów

opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Prosta spółka akcyjna może służyć do oszustw, krzywdzenia wierzycieli i prania brudnych pieniędzy — przestrzegają eksperci.

W krytyce projektu ustawy o prostej spółce akcyjnej (PSA) resort sprawiedliwości nie jest osamotniony. Przeciwnie — na przepisy autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) runęła lawina. Przedstawiciele środowisk biznesowych, rządu, innych organów państwa i związków zawodowych zgodnie podkreślają, że należy wspierać start-upy. Równie zgodnie ostrzegają też, że projekt MPiT zawiera błędy i braki niosące olbrzymie zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. PSA ma być spółką przede wszystkim dla start-upów — ze względu na łatwość jej zakładania i prowadzenia, niskie koszty (kapitał zakładowy 1 zł) i niewielkie wymogi formalne. Resort przedsiębiorczości uznał, że dzięki likwidacji praktycznie wszystkich barier PSA stanie się bardzo popularną spółką dla innowacyjnych biznesów w początkowej fazie rozwoju. Zdaniem ekspertów, w ułatwianiu życia start-upom urzędnicy się zagalopowali, zapominając m.in. o należytym zabezpieczeniu interesów kontrahentów PSA, szczególnie wierzycieli.

Oceniający projekt podkreślają, że nie zawiera on skutecznych mechanizmów egzekucji długów spółki, umożliwia bezkarne wyprowadzanie z niej pieniędzy i nie przewiduje odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania (także wobec fiskusa i ZUS-u). W efekcie PSA w kształcie zawartym w projekcie będzie dogodną formułą dla wszelkiej maści oszustów i „praczy” brudnych pieniędzy. Pojawiła się nawet opinia, że nowa spółka może służyć do finansowania terroryzmu. MPiT tych obaw nie podziela — uważa, że projekt jest dobry, nie niesie zagrożeń wskazywanych przez krytyków i tylko w takim kształcie może zrealizować cel, jakim jest rozkwit start-upów w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowa spółka rajem dla oszustów