Nowa taryfa na gaz od 2005 r.

Anna Bytniewska
29-07-2004, 00:00

PGNiG chce przedłużyć obowiązywanie obecnej taryfy na gaz do końca roku. Nowa wejdzie w życie dopiero od stycznia 2005 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce poczekać ze zmianą taryfy na gaz do końca tego roku. Już złożyło w Urzędzie regulacji Energetyki (URE) wnioski w tej sprawie. Przez ten czas ma obowiązywać obecna taryfa.

Najpierw ustawa

Gazowy potentat ma powody, aby tak postąpić.

— Główną przyczyną decyzji o przedłużeniu obowiązywania obecnej taryfy na gaz są toczące się wciąż prace nad ustawą o prawie energetycznym, dostosowujące je do wymogów Unii — twierdzi Marek Kossowski, prezes PGNiG.

Dopiero wówczas, gdy znana będzie już ostateczna jego treść (czyli za kilka miesięcy), możliwe będzie zgodne z nim skonstruowanie taryfy obrotowej i taryfy dla operatora systemu przesyłowego (PGNiG — Przesył). Ich kształt mają regulować rozporządzenia taryfowe ministra gospodarki. W Urzędzie Regulacji Energetyki powiedziano nam, że wnioski taryfowe PGNiG są właśnie rozpatrywane, a decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

Kto i ile zapłaci?

Nową taryfę gazowy potentat zamierza wprowadzić od początku 2005 roku. Jaka ona będzie? Tego przedstawiciele PGNiG nie chcą jeszcze jednoznacznie określić. Nieoficjalnie w spółce mówi się, że być może w niektórych grupach taryfowych nastąpi podwyżka taryfy, a w niektórych jej obniżenie.

W czerwcu „PB” pisał, że podwyżka taryfy gazowej może dotknąć przede wszystkim mniejszych odbiorców gazu. A to ze względu na stopniowe odchodzenie od zasady subsydiowania skrośnego.

Będzie to jednak zależało od analiz jakie obecnie są prowadzone.

—Nie wykluczam, że ceny gazu pozostaną na niezmienionym poziomie — mówi Marek Kossowski.

Na cenę gazu wpływają ceny ropy naftowej na świecie oraz — w przypadku PGNiG — kurs dolara. W tej walucie bowiem firma rozlicza się z Gazexportem, dostarczającym do Polski 6,7 mld m sześc. gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nowa taryfa na gaz od 2005 r.