Nowa ulga sprzyja innowatorom

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

Obowiązująca od tego roku zmieniona forma wsparcia B+R powinna zachęcić wielu przedsiębiorców do prowadzenia prac badawczych.

Firmy, które chcą się rozwijać, muszą postawić na innowacje. Pomocne w tym może okazać się nie tylko wsparcie unijne, ale również instrumenty podatkowe. Zdaniem Jana Kordasiewicza, eksperta ds. B+R i funduszy unijnych z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, w nowatorskie rozwiązania powinny inwestować szczególnie małe przedsiębiorstwa.

— Warto, aby wprowadzały innowacje najpierw na swoją skalę, a w dalszej perspektywie rozwijały ten proces. 2018 r. będzie sprzyjał takim przedsięwzięciom — podkreśla Jan Kordasiewicz.

Jego zdaniem, najlepszym przykładem wsparcia nowatorskiej działalności w firmach jest nowa ulga B+R, obowiązująca od tego roku na zasadach zdecydowanie korzystniejszych niż w latach ubiegłych. Przedsiębiorcy podwójnie odpiszą od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na badania i rozwój: raz w formie zwykłych kosztów uzyskania przychodu, drugi raz korzystając z ulgi podatkowej. Co to oznacza w praktyce?

— W przypadku poniesienia wydatków B+R w wysokości 100 tys. zł netto, szef firmy może wliczyć w koszty uzyskania przychodu nawet 200 tys. zł netto — tłumaczy Jan Kordasiewicz. Definicja działalności badawczo-rozwojowej jest dość szeroka. Nie chodzi tu tylko o prace związane z tworzeniem produktów lub technologii innowacyjnych na skalę krajową czy światową. W przypadku nowej ulgi wystarczy nowatorski produkt lub proces na poziomie danego przedsiębiorstwa.

— Mogą to być prace nad wprowadzeniem nowej funkcjonalności wyrobu już wcześniej oferowanego na rynku lub projekty, których celem jest zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Działalnością B+R nie są natomiast przedsięwzięciaobejmujące rutynowe i okresowe zmiany dotyczące produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych i usług — wyjaśnia Jan Kordasiewicz.

Z zachęty mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, w tym spółki prawa handlowego (z o.o. i akcyjna), jednoosobowe działalności gospodarcze i centra badawczo- -rozwojowe (CBR). Ulga nie jest uwarunkowana prowadzeniem projektów w danej branży. Organy podatkowe w Polsce potwierdziły już prawo do zmienionej formy wsparcia B+R m.in. firmom z sektorów farmaceutycznego, wyrobów medycznych, mechanicznego, spożywczego, przetwórstwa tworzyw i informatycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu