Nowa władza, stare problemy

Mira Wszelaka
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

Jednym z trzech głównych priorytetów nowego ministra rolnictwa będzie odblokowanie rosyjskiego rynku. Do rozmów ma dojść w tym tygodniu.

Ministerstwo rolnictwa przypomina oblężoną twierdzę, w której zapanował chaos. Objęcie kierownictwa resortu przez Andrzeja Leppera nałożyło się na przepychanki związane z tworzeniem superurzędu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo żywności. Minister jeszcze wstrzymuje się ze zmianami personalnymi. Nikt jednak nie ukrywa, że resort czeka ostre wietrzenie. Na razie nowy szef resortu skupił się na wyznaczeniu trzech głównych priorytetów swego urzędowania, w tym na odblokowaniu rosyjskiego rynku.

Tę sprawę traktuje prestiżowo. Wicepremier podkreślił, że odbył już wstępne rozmowy z przedstawicielami ambasady rosyjskiej, zastrzegając, że sprawy gospodarcze są czymś zupełnie innym niż polityka. Do rozmów ma dojść jeszcze w tym tygodniu. Tymczasem po ostatnich konsultacjach ze stroną rosyjską Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii, podkreślał, że do zawarcia porozumienia potrzebna jest wola polityczna. Według niego, strona polska zaakceptowała wszystkie sugestie strony rosyjskiej.

Wśród kolejnych priorytetów Andrzeja Leppera znalazły się: zwiększenie kwoty mlecznej i uratowanie polskich rolników przed płaceniem kar za ich przekroczenie. W obu przypadkach nieodzowne będą negocjacje z Komisją Europejską, które z niewielkimi efektami podjął już jego poprzednik, Krzysztof Jurgiel. Andrzej Lepper jest jednak optymistą i wierzy, że tym razem Komisja Europejska przychyli się do polskiego wniosku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu