Nowe czeskie kłopoty Orlenu

PJ
25-08-2005, 00:00

Nie mają końca problemy PKN Orlen z przejęciem Unipetrolu, którego 62,99 proc. akcji kupił w maju. Czeska Komisja Papierów Wartościowych (KPW) poprosiła płocką spółkę o uzupełnienie wniosków dotyczących obowiązkowego wezwania na akcje Unipetrolu. 1 lipca Orlen wystąpił do KPW o zgodę na wezwanie, ale ta zakwestionowała cenę akcji. PKN złożył więc poprawiony wniosek 12 sierpnia. I czeka. Ostateczna decyzja KPW ma zapaść do 31 sierpnia.

Orlenowi się śpieszy. Dopóki KPW nie zaakceptuje jego wniosku, PKN nie ma prawa wykonywania głosu z akcji. Tymczasem jeden z czeskich akcjonariuszy Unipetrolu — Atlantik financni trhy — żąda zwołania walnego na 6 września. Zaproponował zmiany w zdominowanej przez Orlen radzie nadzorczej i w statucie. Tymczasem z Unipetrolu odszedł szef spółki Pavel Svarc. Pokieruje czeskim operatorem naftociągów Cepro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe czeskie kłopoty Orlenu