Nowe firmy zapomniały o pandemii

opublikowano: 01-11-2020, 22:00

We wrześniu powstało aż 4,4 tys. nowych spółek — najwięcej od pięciu lat. Osobistych działalności założono aż 26,4 tys. — blisko tegorocznego rekordu.

Bardzo optymistyczne informacje płyną z rejestrów nowych przedsiębiorców, świadczące o poprawie klimatu dla biznesu w Polsce. Po wakacjach ostro ruszyło zakładanie spółek oraz indywidualnych działalności gospodarczych. W Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawiło się 4,4 tys. nowych firm, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z wrześniem 2019 r., kiedy zanotowano apogeum gospodarczej hossy. Mało tego, obecny wynik to rekord wyników wrześniowychw ostatnich pięciu latach. Po ogromnych spadkach wiosennych wynikających z lockdownu nie ma już śladu.

— Po spadkach rejestracji spółek w KRS z powodu pandemii liczba rejestracji wróciła do normy. Jeżeli ten trend utrzyma się do końca roku, to w całym 2020 r. powstałoby blisko 47,5 tys. spółek. To nieznacznie mniej niż w 2019 r., ale biorąc pod uwagę wiosenne zahamowanie gospodarki i lockdown, byłby to bardzo dobry wynik — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Od stycznia do końca września zarejestrowano łącznie 35,5 tys. spółek. 31 proc. założono w woj. mazowieckim, 10,5 proc. w wielkopolskim, a prawie 10 proc. w śląskim. Spółki niemal nie powstająw woj. opolskim, świętokrzyskim, lubuskim i warmińsko- -mazurskim (w każdym niewiele ponad 1 proc.). Wśród miast palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa z blisko 9 tys. rejestracji. Daleko na drugiej pozycji plasuje się Wrocław — 2 tys., a na trzecim ex aequo są Poznań i Kraków — po 1,9 tys. Tysiąc rejestracji przekroczyła jeszcze tylko Łódź. Tradycyjnie najwięcej zakłada się spółek z o.o. — 84,6 proc. ogółu. Daleko w tyle są spółki komandytowe — 9,7 proc. oraz... fundacje — 1,8 proc., które po raz pierwszy przeskoczyły spółki jawne. Spośród 35,5 tys. powstałych w tym roku spółek ponad 30 tys. to spółki kapitałowe, których średni kapitał wyniósł 60,4 tys zł. 129 spółek miało kapitał co najmniej 1 mln zł.

Wśród branż na pozycji lidera pojawiła się działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (16,7 proc.), która wyprzedziła dotychczasowego niekwestionowanego lidera, którym był handel (we wrześniu 16,2 proc.). Na trzecim miejscu jest budownictwo (14 proc.). Pozytywny trend wzrostowy potwierdzają rejestracje osobistych działalności gospodarczych w Centralnej Ewidencji informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). We wrześniu naliczono w niej aż 26,4 tys. nowych podmiotów, o ponad 17 proc. więcej niż w sierpniu (22,5 tys.) i aż o 156 proc. więcej niż w środku kwietniowego lockdownu (10,3 tys. — najgorszy wynik w br.). Warto wspomnieć, że liczba wrześniowych rejestracji firm w CEIDG jest niższa tylko od styczniowej (28,4 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane