Nowe inwestycje w środkowej Europie

Agnieszka Janas
24-02-2006, 00:00

Akcjonariusze GTC mają powody do zadowolenia: spółka osiągnęła rekordowy wynik i ma śmiałe projekty na przyszłość.

Globe Trade Center (GTC), deweloper notowany na warszawskiej giełdzie, planuje ekspansję na rynkach środkowej Europy.

— Do końca 2008 r. zainwestujemy co najmniej 600 mln USD. Jednak wiele wskazuje na to, że przekroczymy tę prognozę. Planujemy rozszerzyć działalność o nowe rynki i silniej zróżnicować realizowane inwestycje. W tym celu zamierzamy uzyskać dodatkowe środki z giełdy. W najbliższym czasie akcjonariusze zadecydują, czy dać zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego z wyłączeniem prawa poboru. Jeśli ją otrzymamy, wówczas wyemitujemy 1,8 mln akcji — informuje Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC.

Optymizm

Dobre samopoczucie władz spółki wypływa z wyników osiągniętych przez GTC w 2005 r.

— Zysk operacyjny wyniósł 195,8 mln USD, natomiast zysk netto 144,1 mln USD — mówi Eli Alroy.

W 2004 r. wyniosły one odpowiednio 49,5 oraz 40,9 mln USD.

Na wyniki wpływ miały m.in. prawie całkowity wynajem należących do GTC nieruchomości komercyjnych (m.in. handlowych — Galeria Mokotów w Warszawie i Kazimierz w Krakowie oraz budynków biurowych w tych miastach), a także sprzedaż budynku Allianz w stolicy oraz 5 proc. akcji Orbisu. Głośna pod koniec ubiegłego roku sprzedaż 50 proc. w Galerii Kazimierz irlandzkiej grupie Quinlan Private zostanie zaksięgowana w 2006 r.

Tu zaszła zmiana

Przedstawiciele spółki snują wielkie plany GTC na kolejne trzy lata. Mieszczą się w nich podbój nowych rynków na Słowacji, Ukrainie i w Bułgarii oraz dalsza ekspansja w Rumunii, Serbii, Chorwacji i na Węgrzech. Rynek polski, stanowiący do tej pory około 90 proc. wartości inwestycji GTC, będzie nadal rozwijany, ale jego udział będzie systematycznie malał. Obecnie w naszym kraju rozpoczętych jest 10 projektów. Coraz większe znaczenie będą miały apartamenty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nowe inwestycje w środkowej Europie