Nowe (nerwowe) szczyty na giełdach w USA

opublikowano: 11-02-2020, 22:06

Wtorkowa sesja przyniosła nowe rekordy indeksów na amerykańskich giełdach, choć w segmencie największych spółek sytuacja nie przedstawiała się tak różowo. Wskaźnik Dow Jones IA momentami flirtował z czerwonymi odcieniami. Nieco lepiej było na rynku spółek technologicznych, a całkiem dobrze na szerokim rynku mierzonym indeksem S&P500.

Utrzymywanie się dobrych nastrojów na rynku akcji było zasługą m.in. wypowiedzi jednego z czołowych chińskich doradców zdrowotnych, że epidemia koronawirusa może być bliska szczytu. Stwierdził on, że zarażenia mogą zakończyć się do kwietnia.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Eksperci podkreślają, że rynek wycenia fakt, że epidemia może wkrótce wygasnąć, a zakłady wkrótce zostać otwarte, zaś łańcuch dostaw powinien się sam „uleczać”.

Wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów miał też komentarz szefa Banku Rezerw Federalnych odnośnie stanu amerykańskiej gospodarki. Jerome Powell ocenił jej kondycję jako dobra i elastyczną, sugerując brak konieczności szybkich zmian w polityce monetarnej. Ostrzegł jednak przed konsekwencjami wynikającymi z ewentualnego zaostrzenia epidemii koronawirusa, co może grozić perturbacjami dla całej światowej gospodarki.

Presję na indeks blue chipów wywierały taniejące walory Boeinga. Największy amerykański producent samolotów poinformował o braku zamówień na nowe maszyny w styczniu. 

Mocno drożały z kolei akcje T-Mobile i Sprint. To zasługa zgody władz federalnych na zakup tej drugiej firmy przez jednego z potentatów rynku telekomunikacyjnego w ramach oferty pierwotnie wyceniającej Sprint na 26 mld USD.

Na zamknięciu wtorkowej sesji indeks DJ IA nie uległ praktycznie zmianie zniżkując zaledwie o 0,01 proc. Wskaźnik S&P500 rósł z kolei o 0,17 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 0,11 proc. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy