Nowe otwarcie w Idea TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 15-01-2013, 00:00

Towarzystwo skompletowało zespół zarządzających i wdrożyło nowy proces inwestycyjny. Planuje też uruchomić klika funduszy.

Głośne problemy kadrowe Idea TFI zostały zażegnane. Do zespołu zarządzania aktywami IDMSA dołączyły dwie osoby z licencją doradcy inwestycyjnego: Andrzej Nowak i Katarzyna Szołucha. — Są to młodzi ludzie bez doświadczenia w zarządzaniu portfelami.

Nie stawiamy jednak na rynkowe gwiazdy, lecz na osoby, które wniosą do firmy powiew świeżego powietrza i pod okiem doświadczonych specjalistów pokierują funduszami — tłumaczy Karol Kolouszek, dyrektor inwestycyjny w IDMSA. Zdaniem przedstawicieli towarzystwa, efekty rewolucji kadrowej zaczynają być powoli widoczne. Choć do całkowitego odrobienia strat jest jeszcze bardzo długa droga, to jednak wyniki za ostatnie miesiące dają nadzieję, że uda się tego dokonać.

— W grudniu Idea Premium zarobił 1,6 proc., przy średniej w grupie 0,7 proc. Idea Stabilnego Wzrostu wypracował 5,7 proc., a Idei Zmiennego Zaangażowania oraz Idei Rynków Wschodzących odpowiednio 4,6 proc. i 5,9 proc. To najlepsze wyniki w grupach — mówi Karol Kolouszek.

Prosto z Wall Street

Jednym ze specjalistów, od których uczyć się mają młodzi zarządzający funduszami Idea TFI, jest właśnie Karol Kolouszek. Ekspert szlify zbierał na Wall Street, a w domu maklerskim Investors Associates Corp zarządzał portfelami klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Od 2001 r. jest też właścicielem spółki Valor Trading LCC, wyspecjalizowanej w inwestycjach w Europie Środkowej i rynkach wschodzących. Drugim doświadczonym specjalistą ma być Wojciech Łaciak — makler papierów wartościowych, dealer na rynku międzybankowym, zarządzający aktywami ze szczególnym uwzględnieniem portfeli typu absolute return. Przedtem pracował m.in. w Banku BPH i Aviva OFE. Od października odpowiada za wyniki inwestycyjne funduszu Idea Premium. W skład sześcioosobowego zespołu wchodzi również Marek Sokolnicki, który w latach 2007-11 był analitykiemi zarządzającym funduszami Skarbiec TFI.

— Jesteśmy przekonani, że Idei w nowej odsłonie uda się wyjść na prostą. Autorskie podejście do zarządzania zastąpiliśmy zespołowym, uporządkowaliśmy struktury portfeli funduszy i wprowadziliśmy nowe miary ryzyka kredytowego, portfelowego oraz rynkowego. Bierzemy pod uwagę zmianę polityki informacyjnej — planujemy szerzej niż dotychczas informować inwestorów o zaangażowaniu w poszczególne aktywa. Wszystko po to, aby poprawić transparentność inwestycyjną — mówi Agnieszka Rachwalska-Marko, p.o. prezes Idea TFI.

Aby czuwać nad procesem inwestycyjnym, towarzystwo planuje także powołać w swoich strukturach zespół, który kontrolowałby pracę zarządzających IDMSA.

— Byłaby to realna ocena działania zarządzającego. Obejmowałaby m.in. dodatkowe kontrolowanie ryzyka inwestycyjnego oraz limitów, a także źródeł będących podstawą do podejmowania decyzji — tłumaczy Agnieszka Rachwalska-Marko.

Marcowy test

Kluczową datą pozostaje marzec 2013 r., bo wtedy zakończy się wypłata inwestorom drugiej transzy z funduszu Idea Premium. Towarzystwo czeka również na rozstrzygnięcie postępowania KNF w sprawie m.in. nieprzestrzegania warunków umowy o zarządzanie aktywami Idea TFI i niestosowanie się do statutów funduszy.

— Postępowanie jest w toku i trudno powiedzieć, kiedy się zakończy. Bierzemy pod uwagę jednak i to, że postanowieniem nadzorcy zarządzanie funduszami zostanie przeniesione poza IDMSA— mówi Agnieszka Rachwalska-Marko.

W planach Idea TFI jest uruchomienie kilku nowych produktów, m.in. funduszu absolute return, funduszu obligacji, który ma inwestować w papiery korporacyjne firm borykających się z przejściowymi problemami płynnościowymi, oraz funduszu akcji amerykańskich. Optymistyczne plany kończą się na odbudowaniu relacji z dystrybutorami. Jednak, jak zapewnia Karol Kolouszek, gdy tylko fundusze Idea TFI zaczną pokazywać wyniki, to dystrybutorzy i klienci zaczną powracać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe otwarcie w Idea TFI