Nowe otwarcie w koalicji - prasa

13-06-2007, 07:42

Partie rządzące mają nową strategię polityczną - ujawnił "Rzeczpospolitej" wicepremier, minister edukacji Roman Giertych. W tym tygodniu ogłoszą budowę jednego bloku - na czas rządzenia i  wybory.

Liderzy wszystkich trzech partii wystąpią na wspólnej konferencji prasowej i z pompą będą przyjmować aneks do umowy koalicyjnej. Co w nim będzie? Przede wszystkim zgoda trzech partii na blokowanie list w wyborach parlamentarnych. Dzięki temu PiS, Samoobrona i LPR będą mogły w 2009 roku wspólniewalczyć o głosy wyborców. Czy zechcą się blokować? Dziś żadna z partii tego nie przesądza. Ale szef LPR jest pewien, że jeżeli zostanie stworzona taka możliwość, to blokowanie jest pewne.

"Przecież nie będziemy zmieniali ordynacji po to, żeby zrobić prezent opozycji" - powiedział "Rz" wicepremier Giertych.

To oznacza, że polityczny plan na najbliższe dwa lata będzie polegał na cementowaniu partii rządzących. Mniej kłótni i zacieśnianie współpracy przyda się koalicji, w której stale zgrzyta - pisze dziennik.

We wtorek podczas posiedzenia komisji sejmowych, które omawiały ustawę obniżającą składki rentowe, część posłów PiS przyłączyła się do przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i wspólnie przeforsowali przedłożenie rządowe w tej sprawie, czyli dwukrotną obniżkę składki - w lipcu tego roku i styczniu 2008 roku. Samoobrona i LPR były przeciw. Posłowie partii Andrzeja Leppera zgłosili wniosek mniejszości, według którego obniżka składki rentowej nastąpiłaby tylko w tym roku - przypomina "Rzeczpospolita". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowe otwarcie w koalicji - prasa