Nowe paliwa PKN Orlen - benzyna i olej napędowy Verva

Polska Agencja Prasowa SA
19-09-2005, 14:34

PKN Orlen wprowadził do sprzedaży na wybranych stacjach paliwowych wysokooktanową benzynę Verva 98 oraz olej napędowy Verva. Paliwa te, o zawartości siarki poniżej 10 mg/kg, spełniają rygorystyczne wymagania norm europejskich, które obowiązywać będą dopiero od 2009 roku - poinformował w poniedziałek płocki koncern.

PKN Orlen wprowadził do sprzedaży na wybranych stacjach paliwowych wysokooktanową benzynę Verva 98 oraz olej napędowy Verva. Paliwa te, o zawartości siarki poniżej 10 mg/kg, spełniają rygorystyczne wymagania norm europejskich, które obowiązywać będą dopiero od 2009 roku - poinformował w poniedziałek płocki koncern.  

    "Do połowy października PKN Orlen zamierza oferować nowe paliwo w 580 punktach. Do 2009 roku sieć stacji, na których będzie ono sprzedawane, obejmować będzie 900 punktów" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezes spółki Wojciech Heydel.

    Technologia produkcji paliw Verva była weryfikowana badaniami realizowanymi w czołowych ośrodkach naukowo-badawczych.    

    Heydel podtrzymał też wcześniejsze plany płockiego koncernu wprowadzenia późną jesienią tego roku nowej, tańszej marki sieci detalicznej, nie podał jednak szczegółów. Wcześniej spółka zapowiadała, że w tym roku ma być uruchomione pod nową marką kilkanaście lub kilkadziesiąt stacji, z czego część będzie samoobsługowych.

    "Paliwa najnowszej generacji Verva zostały stworzone z myślą o poprawie warunków pracy silnika w różnych warunkach atmosferycznych i przy zmiennym obciążeniu. Podwyższona zawartość dodatku myjącego zapewnia utrzymanie w czystości układu dolotowego, a wręcz pozwala na wyeliminowanie osadów powstałych podczas stosowania wcześniej paliwa nieznanego pochodzenia" - podał w poniedziałkowym komunikacie PKN Orlen. 

    Podkreślono w nim, iż ważnym etapem zmian w płockim koncernie jest wprowadzenie segmentacji sieci stacji na segmenty "Premium" i "Ekonomiczny".

    "Wprowadzenie nowych paliw jest świadectwem zmian, które zachodzą w firmie. Pod wpływem potrzeb klientów modyfikujemy naszą wizję sieci detalicznej, budujemy czytelne cele w zakresie umiejscowienia PKN Orlen na polskim rynku (...)" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Igor Chalupec.  

    Benzyna Verva 98 to paliwo, które ma korzystnie wpływać na żywotność silnika, zwiększając mechaniczną trwałość jego elementów narażonych na największe zużycie (cylindrów, tłoków, pierścieni i zaworów). Zredukowanie zawartości siarki ma przedłużać żywotność katalizatora spalin, zmniejszając korozję w układzie zasilania i wydechowym oraz emisję związków siarki.     

    Olej napędowy Verva to produkt zalecany do samochodów osobowych, wyposażonych w nowoczesne silniki Diesla z pompo-wtryskiwaczami, jak również z systemami typu "common rail". Podwyższona liczba cetanowa tego paliwa (55 wobec standartowego 51) poprawiać ma właściwości eksploatacyjne pojazdu - ułatwiać rozruch i obniżać temperaturę pracy silnika. Zastosowane specjalne dodatki smarne mają zmniejszać zużycie paliwa i przyczyniać się do wydłużenia okresu bezawaryjnej eksploatacji pomp w układzie wtryskowym.

    W "Raporcie Rocznym 2004" PKN Orlen poinformował, iż w tym roku zamierza przeznaczyć na inwestycje w sieci własnych stacji paliw 480 mln zł, m.in. budując 40 nowych oraz modernizując 110 placówek. Docelowa liczba stacji własnych na koniec tego roku ma wynieść 1365. W dokumencie podano, iż podział sieci stacji ma objąć 1 tys. placówek typu "premium" oraz 900 placówek w standardzie "ekonomicznym".

    PKN Orlen zapowiedział, iż w najbliższych latach zamierza zwiększyć udział w krajowym rynku detalicznym paliw do minimum 30 proc. (udział spółki w tym rynku zmalał w latach 2002-04 z 35,4 proc. do obecnych 28,6 proc.) oraz zwiększyć średnią sprzedaż na stacjach do około 2,5 mln litrów rocznie (obecnie średnio jest to 2,1 mln litrów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowe paliwa PKN Orlen - benzyna i olej napędowy Verva