Nowe priorytety Polimeksu

  • Emil Górecki
opublikowano: 03-09-2013, 14:30

Polimex przedstawił wczoraj wierzycielom nową strategię spółki. Zakłada ona, że w 2014 r. osiągnie dodatni wynik EBITDA, a rok później – zysk netto.

Zadania długoterminowe, to odzyskanie rentowności netto w długim terminie, zwrot na kapitale w przedziale 10-15 proc., zmniejszenie zadłużenia netto do wartości dwa razy EBITDA i odzyskanie zaufania i pozycji rynkowej.

- Do 2019 r., czyli do momentu kiedy wierzyciele wymagają od nas spłaty ich zadłużenia, skoncentrujemy się na działalności podstawowej, wprowadzimy nową strukturę organizacyjną, zwiększymy aktywność na rynkach zagranicznych i odzyskanie pełnej kontroli nad przepływani finansowymi - mówi Gregor Sobisch, prezes Polimeksu.

Jak  dodaje, rozpoczął się już proces wyodrębniania Mostostalu Siedlce. Spółka ma docelowo być sprzedana, ale nie odbędzie się to tak szybko, jak zarząd na początku zakładał. Kolejowy Torpol, jeśli nie będzie takiej konieczności, pozostanie w grupie.

Przez ostatni rok spółka pożegnała się z 2,8 tys. pracowników, co kosztowało ją 2,7 mln zł. Dezinwestycje dały przez ostatni rok 250 mln zł przychodów. Portfel zamówień grupy ma wartość prawie 11 mld zł, włączając w to kontrakt na budowę bloków energetycznych w Kozienicach i Opolu.

- Mimo, że portfel zamówień jest duży, to dotyczy głównie dwóch projektów. Musimy zdobywać nowe zlecenia. Upraszczamy strukturę organizacyjną dla uzyskania dodatkowych oszczędności. Wzmacniamy system kontroli kosztów na kontraktach. W trakcie realizacji jest zbycie kilkunastu aktywów. Centralizacja zakupów ograniczyła liczbę zaangażowanych w to pracowników ze 125 do 23 – wylicza prezes.

Wiceprezes Polimeksu Arkadiusz Kropidłowski odniósł się natomiast do kontraktów energetycznych spółkii.

- Wczoraj dostaliśmy zgodę wierzycieli na startowanie z partnerem konsorcjalnym w przetargu na bloki w elektrowni Turów. W Kozienicach pracujemy nad nadrobieniem początkowych opóźnień. Przed zimą chcemy zakończyć budowę części ziemnej, wylać wszystkie betony, tak żeby zimą przygotować kolejne zakresy projektowe. Projekt w Opolu musi zostać nieco przeprojektowany, został w tej sprawie podpisany aneks. Nie jest rozsądne, by rozpoczynać budowę przed zimą. Chcemy być absolutnie przygotowani do rozpoczęcia budowy wczesną wiosną. W tej chwili trwają pracę nad spełnieniem warunków do wystawienia gwarancji dla tego projektu – mówi Arkadiusz Kropidłowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe priorytety Polimeksu