Nowe prognozy Elektrobudowy

opublikowano: 22-11-2019, 07:21

Elektrobudowa opublikowała szacunkowe dane finansowe za III kwartał 2019 r. i obniżyła przy okazji prognozy całorocznych wyników.

Przychody w III kwartale 2019 r. spadły o 41 proc. do 125,2 mln zł, strata operacyjna to 8,6 mln zł, a netto 8,9 mln zł.  Przed rokiem było to - odpowiednio - 5,1 i 4,4 mln zł zysku.

Elektrobudowa, którą kieruje Jacek Podgórski, znalazła się w trudnej sytuacji po tym, jak finansowanie wstrzymały banki.
Zobacz więcej

W trudnym położeniu:

Elektrobudowa, którą kieruje Jacek Podgórski, znalazła się w trudnej sytuacji po tym, jak finansowanie wstrzymały banki. Fot. ARC

Narastająco po trzech kwartałach przychody to 381,6 mln zł, strata operacyjna 65,6 mln zł, a netto 119 mln zł. Przed rokiem przychody wynosiły 513 mln zł, a strata netto 55 mln zł.

"Kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe Spółki jest obecna złożona sytuacja w zakresie płynności finansowej i dostępu do finansowania zewnętrznego oraz gwarancji bankowych. Wpływa to w szczególny sposób na możliwość pozyskiwania nowych zleceń, a w zakresie już realizowanych kontraktów na optymalne zarządzanie procesem zakupowym - ze względu na brak możliwości wykorzystania pełnego zakresu instrumentów finansujących zakupy – ubezpieczenie kredytu kupieckiego, gwarancje zapłaty i akredytywy, znaczącemu ograniczeniu uległa baza potencjalnych dostawców materiałów i usług. Należy zwrócić również uwagę na specyficzne dla branży regulacje prawne, dotyczące solidarnej odpowiedzialności zamawiającego za zobowiązania wobec podwykonawców co przenosi się bezpośrednio na ewentualną konieczność prefinansowania przez spółkę znaczącej części realizowanych kontraktów. Wypłata wynagrodzenia dla spółki jest w tym wypadku warunkowana wcześniejszym uregulowaniem zobowiązań wobec wszystkich podwykonawców – w przypadku ograniczonego dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania istotnie ogranicza to możliwości realizacyjne (zakres podzlecanych robót), a w skrajnych przypadkach oznacza przesunięcia sprzedaży już zrealizowanych usług do czasu uregulowania wszystkich zobowiązań wobec podwykonawców" - podano w komunikacie. 

Spółka zmieniła prognozy wyników na 2019 r. - przychody jednostkowe mają wynieść 523 mln zł, a strata EBITDA 54 mln zł. Do tej pory szacowano przychody na 575 mln zł, a stratę EBITDA na 28 mln zł.

Odwołano też prognozy na 2020 r.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu