Nowe rekordy Nasdaq i S&P500

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-11-2021, 22:28

Indeksy S&P500 i Nasdaq kończyły czwartkową sesję na nowych rekordowych poziomach. Przecena dotknęła za to prestiżową średnią przemysłową Dow Jones. Ciążyła mu mocna przecena udziałów Cisco Systems. Sesja miała dosyć nerwowy i niestabilny przebieg.

fot. Bloomberg

Zaprezentowane w czwartek dane makro miały dosyć optymistyczny wydźwięk. O ile sytuacja na rynku pracy uległa tylko nieznaczniej poprawie, liczba tzw. nowych bezrobotnych zmniejszyła się tylko o 1 tys. odnotowała siódmy z rzędu spadek i przez szósty tydzień pozostała poniżej psychologicznego poziomi 300 tys. o tyle dane o wskaźniku Fed z Filadelfii i indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board pokazały znaczny progres dotyczący perspektyw i oczekiwań gospodarczych.

Mocno, momentami o ponad 8 proc. zniżkowała wycena akcji Cisco Systems. Znany producent sprzętu sieciowego rozczarował nie spełniającą oczekiwań rynku prognozą przychodów i słabszą sprzedażą w minionym kwartale.

Po presją podaży znalazły się też udziały koncernu Heinz. Producent produktów spożywczych, w tym popularnego ketchupu ogłosił zamiar sprzedaży nowych akcji, co doprowadzi do rozwodnienia kapitału.

Zainteresowanie inwestorów cieszyły się papiery Amazona. Największy na świecie sprzedawca w Internecie, zaangażowany również wiele innych sektorów otworzył przy współpracy ze Starbucksem pierwszy bezkasowy sklep w Nowym Jorku. Zwyżkę notowań wsparły też optymistyczne oczekiwania z dalszym wzrostem handlu zarówno detalicznego, jak i sieciowego.

Do rekordowego poziomu podskoczył kurs akcji Apple. Aprecjacja była wynikiem informacji, że producent iPhoneów ponownie koncentruje się na swoich działaniach w segmencie pojazdów elektrycznych dotyczących autonomicznej jazdy.

Silnie drożały walory Nvidii. Producent układów graficznych pochwalił się wynikami kwartalnymi, które przebiły oczekiwania analityków z Wall Street. W III kw. koncern odnotował 55 proc. wzrost sprzedaży w centrach danych w ujęciu rocznym zaś w segmencie gier, który jest jego największym rynkiem wzrost sięgnął 42 proc. Dodatkowym atutem stała się publikacja prognoz, zgodnie z którymi w bieżącym kwartale firma spodziewa się przychodów rzędu 7,4 mld USD

Dobre wyniki Nvidii skłoniły inwestorów do kupowania udziałów innych producentów chipów w tym Advanced Micro Devices, Qualcomm i Micron Technology.

Ostatecznie na zamknięciu sesji indeks DJ IA zniżkował o 0,17 proc. Wskaźnik S&P500 rósł o 0,34 proc. zaś Nasdaq o 0,45 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane