Czytasz dzięki

Nowe spółki nie skusiły OFE

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 16-01-2013, 00:00

Z 19 spółek, które weszły w ubiegłym roku na główny rynek GPW, tylko dwie wzbudziły większe zainteresowanie funduszy emerytalnych.

Warszawski parkiet wzbogacił się w 2012 r. o dwa banki: Alior Bank i Get Bank, który później przekształcił się w Getin Noble Bank. To właśnie w ich akcjonariacie objawiło się najwięcej, bo po 15, funduszy emerytalnych (włącznie z tymi, które tworzą trzeci filar). W pierwszym z nich mają 12,7-procentowy udziału w kapitale, a w drugim 26,8-procentowy.

Osiem funduszy zwróciło jeszcze uwagę na Solar Company, a siedem na ATM Systemy Informatyczne, wydzielone z ATM (także tu powodów do zadowolenia nie ma). Grupa Nokaut przyciągnęła cztery fundusze, Czerwona Torebka trzy, Voxel, który przeszedł z New- Connect na główny rynek, dwa, a Krka i Vantage Development po jednym. Pozostałe spółki nie zostały w ogóle zauważone. Rola OFE w ubiegłorocznych debiutach była marginalna. Nawet w Alior Banku, którego debiut uznany jest za bardzo udany, udział poszczególnych funduszy jest nieduży — żaden nie przekroczył progu 5 proc. Generali ma 2,16 proc., Amplico 1,76 proc., Aviva 1,2 proc. Udział pozostałych nie sięga 1 proc., a niektóre jak np. Warta OFE w ogóle nie mają Aliora w portfelu. W Getin Noble Banku fundusze emerytalne są bardziej zauważalne. Najwyraźniej zaznaczyły swoją obecność: ING OFE, który ma 9,69 proc. akcji, i Aviva OFE z pakietem 5,67 proc. akcji. W spółkę uwierzyły również PZU OFE (3,13 proc.) i Aegon OFE (2,86 proc.). Niewiele ponad 1 proc. mają jeszcze Amplico OFE i PKO BP Bankowy OFE.

Pozostałe fundusze mogą jedynie żałować, że nie mają obu spółek w portfelu albo mają w ułamkach procent. Akcje notowanegozaledwie od miesiąca Alior Banku podrożały od ceny emisyjnej do końca pierwszego tygodnia stycznia o 15,6 proc. Teraz zysk spadł wprawdzie do 9,3 proc., ale to również nie najgorszy wynik jak na cztery tygodnie notowań. Akcje Getin Noble Banku zadebiutowały przed rokiem i od tego czasu podrożały 16,7 proc.OFE mają jeszcze duży udział procentowyw kapitale akcyjnym Solara. Osiem z nich zgromadziło 26,55 proc. akcji. Tu również największą aktywnością wykazał się ING OFE, który zgromadził 14,99 proc. akcji, ale powodów do zadowolenia nie ma. Podobnie jak AXA OFE, dysponujący pakietem 5,11 proc. Solar nie tylko staniał o ponad 60 proc. od ceny emisyjnej, ale od dłuższego czasu jego działania są kontrowersyjne. Przedstawiciele funduszy domagają się nawet zbadania wyników spółki — podejrzewają, że mogły być naciągnięte przed debiutem giełdowym. Portfele psują również akcje ATM SI, które od debiutu potaniały o ponad 40 proc.

8 Tyle OFE miało na koniec roku w portfelu akcje Solara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy