Nowe spółki nie skusiły OFE

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 16-01-2013, 00:00

Z 19 spółek, które weszły w ubiegłym roku na główny rynek GPW, tylko dwie wzbudziły większe zainteresowanie funduszy emerytalnych.

Warszawski parkiet wzbogacił się w 2012 r. o dwa banki: Alior Bank i Get Bank, który później przekształcił się w Getin Noble Bank. To właśnie w ich akcjonariacie objawiło się najwięcej, bo po 15, funduszy emerytalnych (włącznie z tymi, które tworzą trzeci filar). W pierwszym z nich mają 12,7-procentowy udziału w kapitale, a w drugim 26,8-procentowy.

Osiem funduszy zwróciło jeszcze uwagę na Solar Company, a siedem na ATM Systemy Informatyczne, wydzielone z ATM (także tu powodów do zadowolenia nie ma). Grupa Nokaut przyciągnęła cztery fundusze, Czerwona Torebka trzy, Voxel, który przeszedł z New- Connect na główny rynek, dwa, a Krka i Vantage Development po jednym. Pozostałe spółki nie zostały w ogóle zauważone. Rola OFE w ubiegłorocznych debiutach była marginalna. Nawet w Alior Banku, którego debiut uznany jest za bardzo udany, udział poszczególnych funduszy jest nieduży — żaden nie przekroczył progu 5 proc. Generali ma 2,16 proc., Amplico 1,76 proc., Aviva 1,2 proc. Udział pozostałych nie sięga 1 proc., a niektóre jak np. Warta OFE w ogóle nie mają Aliora w portfelu. W Getin Noble Banku fundusze emerytalne są bardziej zauważalne. Najwyraźniej zaznaczyły swoją obecność: ING OFE, który ma 9,69 proc. akcji, i Aviva OFE z pakietem 5,67 proc. akcji. W spółkę uwierzyły również PZU OFE (3,13 proc.) i Aegon OFE (2,86 proc.). Niewiele ponad 1 proc. mają jeszcze Amplico OFE i PKO BP Bankowy OFE.

Pozostałe fundusze mogą jedynie żałować, że nie mają obu spółek w portfelu albo mają w ułamkach procent. Akcje notowanegozaledwie od miesiąca Alior Banku podrożały od ceny emisyjnej do końca pierwszego tygodnia stycznia o 15,6 proc. Teraz zysk spadł wprawdzie do 9,3 proc., ale to również nie najgorszy wynik jak na cztery tygodnie notowań. Akcje Getin Noble Banku zadebiutowały przed rokiem i od tego czasu podrożały 16,7 proc.OFE mają jeszcze duży udział procentowyw kapitale akcyjnym Solara. Osiem z nich zgromadziło 26,55 proc. akcji. Tu również największą aktywnością wykazał się ING OFE, który zgromadził 14,99 proc. akcji, ale powodów do zadowolenia nie ma. Podobnie jak AXA OFE, dysponujący pakietem 5,11 proc. Solar nie tylko staniał o ponad 60 proc. od ceny emisyjnej, ale od dłuższego czasu jego działania są kontrowersyjne. Przedstawiciele funduszy domagają się nawet zbadania wyników spółki — podejrzewają, że mogły być naciągnięte przed debiutem giełdowym. Portfele psują również akcje ATM SI, które od debiutu potaniały o ponad 40 proc.

8 Tyle OFE miało na koniec roku w portfelu akcje Solara.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane