Nowe wymogi dla statków morskich

Albert Stawiszyński
opublikowano: 2005-05-24 00:00

28 maja wchodzi w życie nowela do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne przy wprowadzeniu na statek towarów. Organowi celnemu nie tylko będzie trzeba przedstawić specyfikację towarów lub inny dokument umożliwiający ich identyfikację, ale także pisemne oświadczenie kapitana jednostki, że zostaną one wykorzystane lub zużyte na jego pokładzie oraz że m.in. statek płynie bezpośrednio do portu przeznaczenia w kraju trzecim.

Warto dodać, że towary wspólnotowe przeznaczone na zaopatrzenie statków znajdujących się w polskim porcie, np. pływających pod naszą banderą i wykorzystywanych w ruchu międzynarodowym do krajów trzecich, należy zgłosić do procedury wywozu na dokumencie SAD.