Nowe życie pofabrycznej Nowej Soli

opublikowano: 18-09-2016, 22:00

Rewitalizacja terenów po dawnej fabryce nici to dla miasta historyczne wydarzenie. Ale wszystko zależy od unijnej dotacji.

Dziś straszą powybijanymi szybami i odrapanymi murami, ale wkrótce tereny po NFN Odra (Nowosolska Fabryka Nici) mają być znów wizytówką miasta. Dzięki dotacji ze skarbu państwa zniszczone budynki po upadłym kilkanaście lat temu zakładzie zostaną zrównane z ziemią. Prace wyburzeniowe, na które miasto dostało 2 mln zł, już się rozpoczęły. Wyburzone zostaną dawna przędzalnia lnu, przędzalnia bawełny i kominy. Kolejnym etapem ma być rewitalizacja. Wciąż jednak stoi pod znakiem zapytania.

— Dalsze prace na tym terenie uzależniamy od dotacji unijnej — informuje Ewa Batko, rzecznik prasowa Nowej Soli. Miasto złożyło już w Urzędzie Marszałkowskim wniosek pn. „RE ODRA — aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów pofabrycznych w Nowej Soli”. Koszty inwestycji oszacowało na 15 mln zł i liczy na 85 proc. dofinansowania, jako że wkład własny wniesie około 2 mln zł. Wyburzenia zakończą się pewnie w listopadzie.

Wtedy też się okaże, czy samorząd dostanie unijne pieniądze. Nastąpi też formalne przekazanie miastu terenów pofabrycznych, które w większości należą teraz do skarbu państwa. Jeśli dotacja trafi do miasta, to w postindustrialnej przestrzeni powstanie m.in. centrum aktywności gospodarczej, którego zarządzaniem ma się zająć (mający siedzibę w innej części miasta) Park Interior (Park Technologiczny Nowej Soli), którego głównym udziałowcami są gmina i Uniwersytet Zielonogórski.

Tereny po fabryce zostaną też otwarte dla mieszkańców. Wieża zakładowa ma być odrestaurowana jako jeden z symboli historii miasta. Powstaną tam nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oświetlenie, parkingi i drogi dojazdowe, zostanie zagospodarowany plac po rozbiórce jednego z budynków. Mają powstać ciągi komunikacyjne w kierunku parku Odra, które umożliwią włączenie terenu do tkanki miejskiej. Będzie to wstęp do dalszej rewitalizacji tego obszaru.

— Przygotowania do rewitalizacji wymagają wielopłaszczyznowej współpracy przede wszystkim na różnych szczeblach władz samorządowych, np. miasta z wojewodami i starostami — mówi rzecznik prasowa Nowej Soli. Około 10 proc. terenów po NFN Odra wykorzystuje dzisiaj kilkadziesiąt firm, w tym producenci nici, pościeli i figur ogrodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu