Nowego rekordu nie będzie

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Bank Handlowy zgodnie z obietnicą wypłaci w tym roku dywidendę z zysku większą niż rok temu. Ekstrawypłaty jednak nie będzie.

Zarząd Banku Handlowego (BHW) zaproponował przeznaczenie 79,8 proc. z ubiegłorocznego zysku netto, który wyniósł 608 mln zł, na wypłatę dywidendy. Na każdą akcję wypadnie po 3,6 zł. Przed rokiem udziałowcy BHW otrzymali z zysku spółki po 3,17 zł na każdy walor. Ale w ubiegłym roku bank zdecydował się na wypłatę ekstradywidendy, pomniejszając kapitał własny, więc w sumie akcjonariusze dostali po 12 zł za akcję. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami Sławomira Sikory, prezesa BHW, ekstradywidendy nie będzie. Bank jest trzecim z grupy dużych instytucji finansowych, które ogłosiły plan podziału zysku. Wcześniej zrobiło to PKO BP. Największy na rynku bank zapowiedział przeznaczenie 45 proc. zysku na dywidendę, co da 0,80 zł na akcję, to mniej niż rok temu, kiedy płacił po 1 zł. Ale teraz bank ma plany zakupów w naszym regionie Europy, na co potrzebuje kapitału. Natomiast bank Pekao zapłaci akcjonariuszom po 7,4 zł na akcję — o 1 zł więcej niż przed rokiem.

Zarząd BHW chce nieco ponad 20 proc. z ubiegłorocznego wyniku przeznaczyć na kapitał rezerwowy. Jest to związane z planami przyspieszenia rozwoju spółki w tym roku. W tym półroczu bank zamierza otworzyć 40 placówek dla CitiFinancial, spółki udzielającej kredytów gotówkowych oraz kredytów pod zastaw hipoteki mniej zamożnym klientom. Dzięki tej inwestycji sieć CitiFinancial wzrośnie do 100 punktów. BHW zamierza również utrzymać pozycję lidera rynku kart kredytowych. Do tej pory wydał ich około 600 tys., ale zamach na jego pozycję chce przeprowadzić PKO BP, a ostatnio także Lukas Bank poinformował, że ma ambicje detronizacji największych do tej pory wydawców. Ponadto BHW chce jeszcze rozwinąć sprzedaż produktów hipotecznych i funduszy inwestycyjnych, a także ubezpieczeń innych instytucji finansowych. To właśnie karty oraz produkty inwestycyjne i ubezpieczeniowe są głównymi źródłami dochodów banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu