Nowel chce rosnąć jak na drożdżach

Producent mrożonego pieczywa przyspiesza z Credit Value Investments u boku. Razem myślą też o akwizycjach zagranicznych

W kwietniu zeszłego roku Nowel chwalił się rozpoczęciem wartej 70 mln zł dwuletniej inwestycji w moce produkcyjne swoich zakładów mrożonego pieczywa w Legionowie i Michałowie-Reginowie. Teraz z Credit Value Investments (CVI) na pokładzie zwiększa budżet do 140 mln zł.

Marcin Leja, dyrektor zarządzający Credit Value Investments, Michał Zajezierski, wiceprezes Nowela, i Paweł Jacel, dyrektor inwestycyjny Credit Value Investments, przekonują, że przed mrożonym pieczywem duże perspektywy. Podają, że dziś jego udział w naszym rynku wynosi 15 proc., w Niemczech 30, a we Francji — 40 proc.
Zobacz więcej

POTENCJAŁ:

Marcin Leja, dyrektor zarządzający Credit Value Investments, Michał Zajezierski, wiceprezes Nowela, i Paweł Jacel, dyrektor inwestycyjny Credit Value Investments, przekonują, że przed mrożonym pieczywem duże perspektywy. Podają, że dziś jego udział w naszym rynku wynosi 15 proc., w Niemczech 30, a we Francji — 40 proc. Grzegorz Kawecki

Centrum i południe

— CVI finansowało nasze poprzednie inwestycje, znamy się od dwóch lat i zdecydowaliśmy się na inny rodzaj współpracy — podwyższenie kapitału i wpuszczenie zarządzanego przez CVI funduszu, który pozwoli nam szybciej urosnąć — mówi Michał Zajezierski, wiceprezes Nowela. Marcin Leja, dyrektor zarządzający CVI, i Paweł Jacel, dyrektor inwestycyjny CVI, nie ujawniają dokładnej kwoty inwestycji. Michał Zajezierski podaje, że oscyluje w przedziale 20-60 mln zł. Daje CVI mniejszościowy pakiet w spółce.

— Jesteśmy gotowi mocniej dokapitalizować spółkę, do tej pory zabezpieczyliśmy wstawienie dwóch kolejnych linii produkcyjnych. Dokładnie przyjrzeliśmy się segmentowi mrożonego pieczywa — widzimy tu duże pole do wzrostu w kraju, do tego spółka intensywnie rozwija sprzedaż zagraniczną. Razem z jej zarządem szukamy też potencjalnych akwizycji. Rozważamy przejęcie zakładu w Europie Centralnej bądź Południowej, produkującego inną niż Nowel kategorię mrożonego pieczywa albo dostarczającego je do innych niż Nowel sieci handlowych. Na razie obserwujemy m.in. Węgry i Rumunię — twierdzi Marcin Leja.

Na razie Nowel zakończył rok z 140 mln zł przychodów. Na ten ma zaplanowane 170 mln zł, a cel na 2020 r. to 340 mln zł. — Dziś z szacunków branży wynika, że rynek mrożonego pieczywa w Polsce to około 1,5 mld zł, czyli 15 proc. wszystkich wydatków na pieczywo — wylicza Michał Zajezierski. — Porównywaliśmy te dane z rynkami zachodnimi — w Niemczech ten udział wynosi 30 proc., a we Francji 40 proc. W Polsce wciąż mamy pole do wzrostu dzięki zwiększaniu dostępności produktów.

Pieczywo mrożone do odpiekania nie jest jeszcze powszechne we wszystkich sieciach handlowych, a w tych, w których jest dostępne — nie zajęło całego miejsca na półkach ze świeżym pieczywem — dodaje Paweł Jacel. Producent mocniej nastawia się też na eksport. Niedawno pojawił się na rynku brytyjskim, będzie też sprzedawał w USA. W perspektywie dwóch lat udział eksportu w sprzedaży spółki ma się zwiększyć z obecnych 25 do 35 proc.

Rodzina i mały pakiet

CVI to nowy gracz na rynku private equity, choć doświadczony w finansowaniu spółek.

— Specjalizujemy się w finansowaniu dłużnym małych i średnich przedsiębiorstw. Do tej pory zapełnialiśmy lukę pomiędzy finansowaniem bankowym, a private equity poprzez inwestycje dłużne w formule private debt. Teraz przyszedł czas na dodanie do naszych usług również finansowania typu private equity, a Nowel jest pierwszą inwestycją tego typu — tłumaczy Marcin Leja. CVI chwali się przeprowadzeniem 500 transakcji od 2012 r., zarządzaniem aktywami wartymi 4 mld zł i 180 przedsiębiorstwami w obecnym portfelu.

Zastrzega, że jako fundusz zamknięty nie może chwalić się zawartością portfela. Wiadomo o jego obecności CVI w MZCH Organika (producencie pianki poliuretanowej) i Grupie Nowy Szpital.

— Szukamy kolejnych spółek, których akcje moglibyśmy objąć. Obecnie negocjujemy ok. 5 potencjalnych transakcji, w sumie zaś w różnych opcjach finansowania analizujemy kilkadziesiąt projektów. Szukamy spółek, które mają przewagę technologiczną. W przypadku Nowela była to wysoka automatyzacja produkcji. Do tego chętnie stawiamy na spółki rodzinne i interesują nas mniejszościowe pakiety, co pozwala na to, na czym zazwyczaj najbardziej zależy rodzinie — pozyskanie finansowania przy zachowaniu kontroli nad biznesem. My angażujemy się w jego plany strategiczne i operacyjne poprzez radę nadzorczą — tłumaczy Paweł Jacel.

Piekarze dokładają do pieca

Kilkudziesięciomilionowych inwestycji było ostatnio w branży sporo. Moce rozbudowała Inter Europol Piekarnia Szwajcarska. Belgijskie Vandemoortele ruszyło z fabryką w Kutnie za 125 mln zł, także belgijski La Lorraine — powiększył zakład w Nowym Dworze Mazowieckim i zapewnił, że na tym nie skończy, a duński Lantmannen Unibake zapowiedział wartą 75 mln EUR budowę piekarni w Nowej Soli. Gros produkcji z tych zakładów kierowanych jest na eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Nowel chce rosnąć jak na drożdżach