Czytasz dzięki

Nowelizacja budżetu planowana w miesiącach letnich

PAP, DI
opublikowano: 11-06-2020, 12:05

Nowelizacja budżetu planowana w miesiącach letnich. Ma dać impuls do wychodzenia z epidemii - powiedział w podcaście 300Gospodarki i Impactu wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Wiceminister finansów był pytany o to, kiedy rząd planuje nowelizację ustawy budżetowej i czy wciąż trzyma się wcześniej zapowiadanego terminu przełomu czerwca i lipca.

"Na szczęście sytuacja jest taka, że stan środków na rachunku bieżącym, jak i dość mocne, ale nie aż tak, jakby mogło być, załamanie wpływów podatkowych, powoduje, że ta nowelizacja nie jest aż tak pilna. Oczywiście ona będzie i już nad tym pracujemy i rozmawiamy z resortami, natomiast nie jest to kwestia kilku tygodni i nie musi się ona dokonać po to, aby nasz budżet wytrzymał"– powiedział Patkowski.

Podkreślił także, że budżet jest w dobrym stanie, a nowelizacja ma służyć temu, "aby dać gospodarce dodatkowy impuls, już nie tylko broniący miejsc pracy i naszych przedsiębiorców, ale dać impuls wychodzenia z Covid-19 w tempie możliwie jak najszybszym". "Ta nowelizacja budżetowa, jak i ustawa budżetowa na następny rok, będzie właśnie po to, żeby gospodarce dać bardzo mocny impuls fiskalny" – stwierdził.

Patkowski dopytywany o to, kiedy budżet może zostać znowelizowany, powiedział: "pozostaniemy dalej w okresie miesięcy letnich".

Wiceszef MF mówił także, że obecnie na rachunkach bieżących państwo ma o ok. 10 mld zł więcej niż pod koniec maja. "W tym momencie sytuacja jest jeszcze lepsza (niż pod koniec maja, kiedy było ok. 90 mld zł – przyp. 300Gospodarki), bo na rachunkach bieżących budżetu państwa mamy około 100 miliardów złotych, w związku z czym dochody ciągle wpływają i ciągle jesteśmy w stanie pokrywać wszystkie potrzeby finansowe państwa. Oczywiście tak jak mówiliśmy już od wielu tygodni dochody podatkowe są mniejsze niż to przewidywaliśmy, zarówno w porównaniu rok do roku, jak i zgodnie z planem budżetu na rok 2020, natomiast najistotniejsze dla nas jest to, że dochody w zupełności pozwalają pokrywać wszystkie potrzeby państwa" – powiedział.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane