Nowelizacja ustawy o NBP

Piotr Burza
opublikowano: 19-11-1998, 00:00

Nowelizacja ustawy o NBP

Dziś wieczorem posłowie prawdopodobnie będą obradować nad projektem nowelizacji ustawy o NBP. Przewiduje on przywrócenie przepisu o oprocentowaniu rezerwy obowiązkowej. Obecnie banki odprowadzają rezerwę od depozytów do NBP i jest ona nieoprocentowana.

Z projektu wynika, że kwota, o którą zwiększa się oprocentowana rezerwa, przekazywana byłaby Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie preferencyjnych kredytów dla rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma nadal otrzymywać z budżetu środki na dopłaty kredytowe, ich wysokość może być jednak mniejsza niż kwota pochodząca z oprocentowania rezerwy obowiązkowej.

We wrześniu rząd odrzucił projekt nowelizacji ustawy. Przeciwny jej był także NBP. Rząd stwierdził, że nowelizacja wpłynie negatywnie na planowane wydatki państwa. PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowelizacja ustawy o NBP