Czytasz dzięki

Nowi posłowie w starym systemie

opublikowano: 16-10-2019, 22:00

Wiele wskazuje na to, że Sejm szybko nie wymieni systemu do obsługi głosowań, który został wdrożony na początku wieku.

W 2017 r. w Sejmie przeprowadzono ponad 1,75 tys. głosowań, w 2018 r. 2,3 tys., a w tym — 1,42 tys. System informatyczny służący do ich obsługi niedawno świętował pełnoletność. Niełatwo jednak będzie go wymienić, bo obie oferty złożone w przetargu na nowy przekraczają budżet przedsięwzięcia, wynoszący niespełna 7 mln zł brutto. W przetargu na zaprojektowanie, budowę i dostawę oraz wdrożenie systemu obsługi głosowań dla potrzeb zgromadzeń odbywających się w sali posiedzeń Sejmu oferty złożyły dwie firmy. Sygnity zaproponowało wykonanie zamówienia za 13,22 mln zł brutto, a Pentacomp w konsorcjum z 3CityElecrtronics (grupa WB) — za 9,47 mln zł brutto.

Trwający przetarg to już kolejne podejście Kancelarii Sejmu do budowy nowego systemu głosowań. Ogłoszony w marcu 2015 r. przetarg musiał zostać unieważniony, gdyż oferty nie mieściły się w budżecie. W marcu 2016 r. ogłoszono kolejny, w którym za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Asseco Data Systems z ceną 4,6 mln zł (oferty złożyły także Sygnity, Qumak i T4B). System miał być gotowy po pięciu miesiącach, ale pojawiły się problemy. W trakcie wdrożenia okazało się, że wiele elementów oprogramowania musiało zostać zmienionych, a np. czytniki zaprojektowane specjalnie na potrzeby systemu przegrzewały się w trakcie testów z dużym obciążeniem.

To wszystko spowodowało opóźnienia. W rezultacie Kancelaria Sejmu w październiku 2018 r. odstąpiła od umowy, a Asseco Data Systems, które poniosło koszty wdrożenia wyższe od spodziewanego wynagrodzenia, musiało dodatkowo pogodzić się z karą umowną przekraczającą 2 mln zł. Obecny system, autorstwa Computerlandu (obecnie Sygnity), powstał w 2001 r. W związku z zakończeniem umowy serwisowej z producentem od grudnia 2016 r. serwisem zajmuje się Kancelaria Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane