Czytasz dzięki

Nowicka: zbudujmy ponadpartyjną Koalicję dla Klimatu

  • PAP
opublikowano: 25-09-2019, 13:58

Zbudujmy ponadpartyjną Koalicję dla Klimatu, na bazie Zielonego Paktu dla Polski - zaapelowała w środę w Gliwicach jedna z liderek partii Wiosna Wanda Nowicka, prezentując 10 głównych założeń dotyczących ochrony przyrody, zawartych w proponowanym przez lewicę pakcie.

Nowicka, która otwiera gliwicką listę komitetu SLD w wyborach do Sejmu, oceniła, że bez realizacji Zielonego Paktu dla Polski, nie uda się zbudować "nowoczesnego państwa dobrobytu". Zaapelowała o współpracę sił politycznych na rzecz klimatu i środowiska.

Huragany, śnieżyce, opady, powodzie, lawiny błotne, upał i mrozy,
topniejące lodowce uwidaczniają zmiany klimatu. Nasilające się w ostatnich
latach anomalie pogodowe są wynikiem postępującego ocieplenia. Kataklizmy
potwierdzają, iż nasz świat nie jest odporny na zagrożenia klimatyczne.
Zobacz więcej

EFEKT CIEPLARNIANY:

Huragany, śnieżyce, opady, powodzie, lawiny błotne, upał i mrozy, topniejące lodowce uwidaczniają zmiany klimatu. Nasilające się w ostatnich latach anomalie pogodowe są wynikiem postępującego ocieplenia. Kataklizmy potwierdzają, iż nasz świat nie jest odporny na zagrożenia klimatyczne. Fot. iStock

"Żadna partia, także lewica, sama nie zatrzyma katastrofy ekologicznej. Lewica proponuje innym partiom – od prawa do lewa – współpracę w jej powstrzymaniu. Liczymy na to, że wszystkie partie to rozumieją i chcą współpracować, aby zatrzymać katastrofę ekologiczną" - powiedziała.

Kandydatka uważa, że Polska stoi przed katastrofą ekologiczną. Podkreśliła, że ekologia należy do fundamentów programu lewicy. Główne hasła Zielonego Paktu dla Polski to: czysta energia w każdym domu, zakaz importu węgla, nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy, Polska wolna od smogu, Koniec suszy – Ogólnopolski Program Retencji, Pakiet dla Lasów – więcej parków narodowych, Fundusz Dzikiej Przyrody, Koniec z betonozą – czas na zieleń miejską, Polska przyjazna zwierzętom oraz Rzecznik Praw Zwierząt.

Nowicka nawiązała do sytuacji w Gliwicach, gdzie mieszkańcy walczą o zieleń w mieście. "Nie przypadkiem spotykamy się w tym miejscu – to tu rozpoczęła się akcja +Ratujmy lipy+. Chciano wyciąć aleję lipową, zaburzyć układ urbanistyczny, co skutkowałoby nie tylko likwidacją zieleni, ale i zaburzeniem gospodarki wodnej. Lipy są obecnie względnie bezpieczne, choć czujność mieszkańców nadal jest konieczna. Nie ma zgody, by parkingi wypierały zieleń" - mówiła.

Jej zdaniem, należy walczyć o zielone tereny miasta, gdzie zieleń jest zagrożona np. w wyniku budowanej obwodnicy, a także wadliwego - jak oceniła - miejskiego planu zagospodarowania przestrzeni, w którym planuje się na terenach zielonych, budowę osiedli, zbiorników retencyjnych w środku miasta oraz betonowanie łąk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane