Nowinki rozkwitną na wschodzie

opublikowano: 12-12-2019, 22:00

22 młode spółki otrzymały granty na wprowadzenie na rynek nowatorskich rozwiązań, które mają spory potencjał biznesowy.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła pierwszą rundę konkursu z poddziałania 1.1.2 POPW („Rozwój start- -upów w Polsce Wschodniej”). Na liście beneficjentów znalazły się 22 obiecujące spółki. Otrzymały one dofinansowanie na łączną kwotę ponad 19 ml zł. Granty pomogą startupowcom przebić się z niebanalnymi pomysłami, takimi jak m.in. internetowa platforma wsparcia usług psychoterapeutycznych i narzędzie ułatwiające szacowanie wartości projektów IT. Wśród docenionych jest także innowacyjne rozwiązanie pomagające osiągać lepsze wyniki trenerom i sportowcom oraz nowatorskie urządzenie diagnostyczne dla otolaryngologów.

Stawką w konkursie jest dotacja dla każdej firmy w wysokości 800 tys. zł. Wcześniej młodzi przedsiębiorcy uczestniczyli w programie szkoleń, który oferowały platformy startowe, czyli partnerstwa składające się m.in. z ośrodków innowacji, uczelni, funduszy venture capital i dużych firm. Oprócz pomocy eksperckiej startupowcy mogli liczyć na pakiet usług informatycznych, inżynieryjnych i marketingowych. Granty z poddziałania 1.1.2 POPW pomagają młodym spółkom wprowadzać nowatorskie produkty na rynek.

Dotacje finansują koszty usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, a także wynagrodzeń personelu projektu. Ponadto start-upy mogą przeznaczyć dofinansowanie na zakup środków trwałych, surowców, materiałów, wartości niematerialnych i prawnych. W trwającym od lipca naborze do podziału między wnioskodawców jest 300 mln zł. Konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku i zakończy się jesienią. W tym czasie PARP ogłosi kolejny nabór z budżetem na poziomie 185 mln zł. Dotacje pomogą kilkuset innowacyjnym spółkom.

40 Tyle start-upów wzięło udział w pierwszej rundzie konkursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy