Nowogrodziec inwestuje

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 02-02-2010, 00:00

W dolnośląskiej gminie ruszają inwestycje warte ponad 62 mln zł.

W dolnośląskiej gminie ruszają inwestycje warte ponad 62 mln zł.

Dzięki unijnemu wsparciu Nowogrodziec wybuduje oczyszczalnię ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej o długości 15 km oraz przebuduje 17 km sieci wodociągowej.

— Pierwszy przetarg — na inżyniera kontraktu — został już rozstrzygnięty. Mamy też pozwolenie na budowę i zapewnione finansowanie. Kolejne przetargi ogłosimy do końca lutego — twierdzi Jacek Ruchała, prezes należącej do gminy spółki Hydro-Tech, operatora sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Fundusze na inwestycje pochodzą w większości z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

— Otrzymamy unijną dotację w wysokości 37 mln zł, a 11,2 mln zł pożyczymy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚGW). Jesteśmy na etapie negocjowania warunków tego preferencyjnego kredytu — wyjaśnia Jacek Ruchała.

Na spłatę pożyczki od WFOŚGW gmina będzie miała trzynaście lat.

Do nowej sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie ponad 2 tys. mieszkańców Nowogrodźca oraz przedsiębiorstwa z Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

— Równolegle do budowy kanalizacji realizujemy inwestycję związaną z instalacją kolektora tłocznego, który umożliwi połączenie przedsiębiorstw ze strefy z nową oczyszczalnią ścieków. Przetarg wart 5 mln zł ogłosimy do końca lutego — wyjaśnia Jacek Ruchała.

Na tę inwestycję gmina zdobyła 2,8 mln zł z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Hydro-Tech to jedna z pięciu komunalnych spółek, które zdobyły dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

— Umowy o dofinansowanie podpisaliśmy też ze spółkami z Sulikowa, Środy Śląskiej, Strzegomia i Strzelina. Wnioskowana kwota o dofinansowanie sięga na razie ponad 340 milionów zł — wyjaśnia Robert Borkacki, starszy specjalista z WFOŚGW, który obsługuje projekty realizowane w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu